MedyaFaresi MedyaFaresi

Salih Müslim'e Barzani'den Irak yasağı!

PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, Barzani’nin lideri olduğu IKDP’nin Polit Bürosu tarafından, Irak Kürt bölgesine girişinin yasaklandığını söyledi.

Eklenme: 24 Ekim 2013 10:00 - Güncelleme: 17 Aralık 2015 23:32

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA) - PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, oğlu Şervan Müslim için taziyeleri kabul etmek için bulunduğu Suriye’nin Kamışlı kentinden Irak’taki Kürt bölgesine geçmek isterken, Zaho ilçesi yakınlarındaki Sımelka Sınır Kapısı’ndan Kürt bölgesine alınmadı. Irak Kürt Bölgesine geçişinin yasaklandığını öğrenen Salih Müslim, karara tepki gösterirken, Suriye’deki Demokratik Toplum Hareketi tarafından yapılan açıklamada, Irak Kürt yönetiminin kararının, Kürt ulusal birliği için yürütülen çalışmalara zarar verdiği belirtildi. 
Suriye-Irak sınırında bekleyen PYD Eş Başkanı Salih Müslim DHA muhabirine telefon ile yaptığı açıklamada, oğlu Şervan Müslim’in taziyilerini kabul etmek için Kamışlı’da bulunduğunu daha sonra diplomasi çalışmaları için Irak’taki ’Kürdistan Bölgesi’ne geçmek isterken ilk kez bir yasaklama kararı ile karşılaştığın söyledi. Yasaklama kararına anlam veremediğini ve kararın Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisinin Polit Bürosu tarafından alındığını söyleyen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Kendelerine göre gerekçelerle bu kararı almışlar, sornuu çözmeye çalışıyoruz. Gerekirse Türkiye sınırından geçmek için girişimlerde bulunabiliriz. Ama şimdi buradan geçmek için sorunu çözmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 
BARZANİ, DTK HEYETİNE DE İZİN VERMEMİŞTİ
Diyarbakır’dan geçen haftalarda Suriye’nin Kürt bölgesine geçmek için Irak’a giden Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk başkanlığındaki DTK kadın heyeti, yaklaşık 1 hafta Erbil’de kalmasına rağmen Suriye’ye geçmek için izin alamamıştı. Erbil’de Kürt yönetiminden izin alamayan heyet, Türkiye’ye dönmüştü.