MedyaFaresi MedyaFaresi

Sağlık Bakanı Koca aylar sonra tekrar evde kalın çağrısı yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, aylar sonra 'evde kalın' çağrısı yaparken, Türkiye genelinde riskli bir yükseliş olduğunu ifade etti.

Eklenme: 23 Ekim 2020 22:21 - Güncelleme: 23 Ekim 2020 22:28

Fahrettin Koca açıklama yaparak "Anadolu'da ilk zirve eylülde görülmüştü, ikinci zirveyi şimdi yaşıyoruz. Daha büyük bir sınavdayız. Son birkaç günde riskin boyutu artmıştır. Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddi, yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. Artış, başta İstanbul olmak üzere Batı illerinde daha belirgin"  ifadesini kullandı. Sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını kaydeden Koca, "Hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının da arttığını biliyoruz. O nedenle tedbirlere uymanın önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girmekten kaçınılması gerektiğini önemsiyoruz" dedi.

Bursa'da incelemerde bulunduktan sonra açıklama yapan Sağlık Bakan Koca, "Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindeyken İstanbul'da mücadelenin önemi artarken günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini kontrollü sosyal hayat olarak yapmıştık. Mecburiyetler dışında evde kalalım, hayat eve sığar cümlesini yeniden hatırlayalım. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz" diye konuştu. 

Kademeli mesainin önemini bir kez daha vurgulayan Bakan Koca, "Ulaşımın önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede esnek mesai, konusunda hem kamu hem özel sektörde devreye giriyor olmalı. Günün pik yapan 2 saati var, bu zaman dilimlerini azaltmak gerekiyor, bunun yolu da esnek mesaiden geçer" dedi. 

Yüz yüze eğitimde salgında ciddi bir artışa sebep olacak durum yaşanmadığını kaydeden Bakan Koca, "Okula gitmeyen çocukların yaş grubuyla, devam edenlerin yaş grubunu kıyasladığımızda, okula gidenlerin, gitmeyenlere göre yüzde 3-4 oranında düşük olduğunu görüyoruz. Okula devam eden çocuklar tedbirler için daha fazla hassasiyet gösteriyor olabilir" yorumunu yaptı. 

T24