MedyaFaresi MedyaFaresi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da bir vaka virüsü 16 kişiye bulaştırıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki son duruma dikkat çeken Bakan Koca, "Şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye bulaştırıyor" dedi.

Eklenme: 03 Nisan 2020 20:37 - Güncelleme: 03 Nisan 2020 20:41

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'deki toplam koronavirüs vaka sayısının 20 bin 921'e yükseldiğini açıkladı. İstanbul'daki son duruma dikkat çeken Bakan Koca, "Şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye bulaştırıyor" dedi.

Koronavirüs Son dakika: Türkiye'de vaka sayısı 20921 can kaybı 425'e çıktı

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

İşte Koca'nın açıklamaları:

Maskeyle ilgili biz hastalık belirtisi olan herkesin mutlaka maske takması gerektiğini, risk taşıyan vaka sayısı arttığı bölgelerin olduğunu biliyoruz. Bu bölgelerde maske takmaların doğru olabileceği, kalabalık ortamlarda market, pazar yeri, toplu taşıma araçları gibi yoğun ortamlarda maske takılması gerektiği Bilim Kurulunun önerisi.

Geçen toplantıda bahsetmiştim. Özellikle bugüne kadar virüsle ilgili bilgi kaynağımız Dünya Sağlık Örgütü. Birtakım analizlerin yapıldığı yer olan Çin'di. Bir kişinin ortalama 2.6 kişiye bulaştırdığını biliyoruz. Yani biz ortalama bir virüsü taşıyanın 2.6 kişiye bulaştırdığı bilgisini biliyoruz.

Bizim gördüğümüz kendi vakalarımızın analizini yapıyoruz. Dünyaya da bu analizlerimizi göstermiş olacağız. Çin'de yapılan analizlerde binlerle, onbinlerle ifade edilen analiz görmedik. Bu noktada şeffaf olduğumuzu söylemek istiyorum. Sadece İstanbul için söylüyorum, tarama yaptığımız, gördüğümüz bir vakanın kimlere bulaştırmış olduğunu analiz ettiğimiz, İstanbul bir kişinin bulaştırdığı kişi sayısı 16, 2.6 değil.

Biz dünyadaki bilgiyi iyi biliyoruz, Bilim Kurulu da bunu iyi analiz ediyor. Herkesin bulunduğu noktada biraz daha analiz ederek, araştırarak konuşması gerektiğini söylemek istiyorum.