MedyaFaresi MedyaFaresi

Saç kurutma makinesini çalıştırdı, patlamada bu hale geldi

Eskişehir'de evinin banyosunda fişe taktığı saç kurutma makinesini çalıştıran öğretmen İbrahim Akdemir, gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada ağır yaralandı.

Eklenme: 08 Haziran 2018 12:35 - Güncelleme: 08 Haziran 2018 12:38

Hastanede tedaviye alınan İbrahim Akdemir’in yakınları, eve yakın mesafede doğalgaz borusunun kanalizasyon borusuyla yanyana döşendiğini, sızan gazın kanalizasyondan evin tuvalet ve banyosuna kadar gelerek burada biriktiğini, saç kurutma makinesinin çalışmasıyla da patlamanın gerçekleştiğini söyledi.

Olay 1 Haziran’da Eskişehir'de daha önce merkeze bağlı bir köy olan Karagözler Mahallesi’nde meydana geldi. Evli ve 3 çocuk babası İbrahim Akdemir, dubleks evinin ikinci kat banyosunda sabah saatlerinde saçlarını kurutmak için prize saç kurutma makinesinin fişini taktı.

İbrahim Akdemir’in saç kurutma makinesini çalıştırmasıyla birlikte büyük bir patlama oldu. İbrahim Akdemir patlamada ağır yaralanırken evde hasar oluştu. Olay sırasında evin yatak odasında bulunan İbrahim Akdemir’in eşi ve çocukları ise yara almadan kurtuldu. İbrahim Akdemir, kaldırıldığı Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’nde tedaviye alındı.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİNİ AÇINCA PATLAMA OLDU

İbrahim Akdemir’in kardeşi Mehmet Akdemir, patlamanın doğalgazsızıntısından kaynaklandığı söyleyerek şu iddialarda bulundu: "Kardeşim sabah okuluna gitmeden önce saçını yıkamak için banyoya giriyor. Banyoda saç kurutma makinesini çalıştırırken aniden bir patlama oluyor. Patlamanın şiddetiyle banyonun kapısı, karşı odadaki pencereler yerinden sökülüyor. Çocukları da vardı. Allah’tan onların yan odada, duvar arkasında olması kurtulmalarını sağlıyor.

VÜCUDU YANIKLAR İÇİNDE KALDI

Kardeşimin vücudunda özellikle de yüzünde ve ellerinde ciddi yanıklar var. Biz patlamadan sonra doğalgaz şirketini aradık. Başlangıçta bunun bir metan gazı patlaması olduğunu söylediler. Ekipleri bir hafta boyunca hiç buradan ayrılmadı. Sürekli araştırma yaptılar. En sonunda bunun doğalgazdan kaynaklandığını kendi müdürleri itiraf etti.

DOĞALGAZ KANALİZASYONA SIZMIŞ

Bu işin içerisinde çok büyük hatalar var. Kanalizasyon boruları ile doğalgaz boruları yan yana döşenmiş. Bu çok büyük bir risk arz ediyor. Kazılar sonrası birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bunun sonucunda evin yaklaşık 500-600 metre aşağısında doğal gaz borusu patlıyor. Asfaltın altında olduğu için kanalizasyona sızıyor. Kanalizasyon kanalından da gaz eve geliyor ve banyoda birikiyor. Banyoda da patlama meydana geliyor.

Hepsinden şikayetçi olacağız. Burada bir aile yok olabilirdi. Allah korusun banyonun kapısı gece açık olsa içeriye doğalgaz sızacak ve evde yaşayan herkes ölecekti."

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ve doğalgaz dağıtım şirketi yetkilileri, olayla ilgili araştırma ve soruşturmanın sürdüğünü belirtirti.

(DHA)