MedyaFaresi MedyaFaresi

Saadet'te ipler iyice koptu! Camileri bile ayırdılar!

Erbakan kurmaylarıyla cuma namazını SP Genel Merkezi yanındaki Hamidiye Camii'nde kılmaya gelince Kurtulmuş, cuma namazı için Cebeci'ye gitti.

Eklenme: 25 Eylül 2010 09:09 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 00:26
SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, SP yönetiminin 10. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kayyuma devredilmesinin ardından yaşanan kriz sonrası camileri de ayırdı. Erbakan, SP Genel Merkezi bahçesinde bulunan Hamidiye Camisi'nde, Kurtulmuş ise Cebeci'de Cuma namazını kıldı. Erbakan, yaşanan sürece ilişkin, "Saadet Partisi'nde bu hususta heyetler, gerek çağrı, gerek kongre hazırlık heyeti gerekeni yapıyor. Bunları takip ediyoruz.Cenabı Allah en güzelini yapar" dedi.

Ak saçlılar Hoca'ya eşlik etti

Erbakan, Cuma namazını oğlu Fatih Erbakan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve partinin ak saçlıları olarak gösterilen eski Genel Başkan Yardımcılarından Oğuzhan Asiltürk ve Şevket Kazan ile Saadet Partisi Genel Merkezi'nin bahçesinde bulunan Hamidiye Camisi'nde, kıldı. Genel Merkez'de il başkanlarıyla istişarelerini sürdüren Kurtulmuş ise namazı Cebeci'de bir camide kıldı. Kurtulmuş'un bu tutumu partililer tarafından "ipler tamamen koptu" diye değerlendirildi.

"Hocam yapma"

Partinin sembol isimlerinden Recai Kutan'ın "arabulucu" rolünde Erbakan'a yaptığı ziyaretin detaylarına VATAN ulaştı. Erbakan'ın Balgat'taki evinde önceki gün gerçekleşen görüşmede, Kutan'ın, Erbakan'a, "Hocam yapma, bu yaşananlarla kendinize de zarar veriyorsunuz" ricasında bulunduğu öğrenildi. Erbakan'ın ise Kutan'ın ricasına sıcak bakmadığı ve ak saçlılarla birlikte gerim adım atmayacaklarının sinyalini Kutan'a verdiği belirtildi.

İl başkanlarının da desteğini aldı

Bu arada önceki gün partisinin olağanüstü kongre sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere GİK üyeleriyle bir araya gelen Kurtulmuş, dün de il başkanlarıyla gruplar halinde görüşmeye başladı. Kurtulmuş'la görüşmek üzere SP Genel Merkezi'ne gelen İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan sürece ilişkin, "İl başkanlarının Kurtulmuş'un arkasında olduğunu görüyoruz. İstanbul olarak Genel Başkan ne karar verirse versin onun arkasındayız. Öncelikle kayyum kararı hem demokrasiye hem siyasi partilere bir derin müdahale anlamına geliyor. Bunun altını çizmek lazım. Ben genel başkanın arkasındayım. Ne karar verecekse, ister kongre, ister yeni parti, ister başka bir şey, İstanbul olarak arkasındayız" değerlendirmesi yaptı.

Nasreddin Hoca örneği

Kurtulmuş'un kurmayı, üst düzey bir parti yöneticisi GİK ve il başkanları toplantısında yaşanan gelişmeleri VATAN'a şöyle değerlendirdi:

"Toplantılarda net olarak Hoca ekibiyle ayrışma kararı çıktı. Ayrışma sonrasına ilişkin süreç masaya yatırıldı. Bazı arkadaşlarımız hemen yeni bir parti kurulması yönünde görüşlerini dile getirdiler. 'Hoca ile dövüşmeyelim biz önümüze bakalım' dediler. Bazıları ise parti içinde mücadele edip, kongreye gitmeyi önerdiler. Hatta bir arkadaşımız oluşan bu tabloyu Nasreddin Hoca'nın hikayesine benzetti. Yani 'Sen de haklısın, sen de haklısın'. Sonuç olarak yeni bir parti kurulması fikri ağır basıyor. Tabi seçime girilen bir ortamda bunun zorlukları da değerlendirildi. Olayın maddi boyutu da konuşuldu. Bu noktada herkes maddi destek sözü verdi. Bazı arkadaşlarımız, AKP'nin artık yıpranmaya başladığını, Numan Bey'le ciddi bir potansiyelin oluştuğunu ve artık sıranın bize geldiğini ifade ettiler."

"Üç seçenek görüşülüyor"

SP Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç ise istişare toplantılarına ilişkin mevcut yönetimce üç görüş tartışıldığını ifade ederek, bu görüşleri "Yeni oluşama gitmek, kongreye gitmeden parti içinde kalıp mücadele etmek, kongreye katılmak ve yeniden aday olmak" şeklinde sıraladı.

İPLER KOPUYOR

Erbakan SP önüne kurmaylarıyla geldi. Gerilimi yatıştırmaya çalışan Kutan da Erbakan ile aynı camiye gitti. İl başkanlarının da desteğini alan Kurtulmuş ise 'yola
devam' diyor.