MedyaFaresi MedyaFaresi

Saadet Partisi'nde istifaların arkası kesilmiyor!

Numan Kurtulmuş'un ardından Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu üyeleri ve il teşkilatlarının istifaları devam ediyor.

Eklenme: 05 Ekim 2010 14:31 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 06:06
Saadet Partisi'nde Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un genel başkanlıktan istifasının ardından partideki yaprak dökümü sürüyor.

SP Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Ahmet Sünnetçioğlu ve GİK üyesi 3 arkadaşı ile Bursa il yönetimi istifa etti. İznik'in SP'li Boyalıca Belde Belediye Başkanı Ali Çil de partisinden ayrıldı.

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı binası önünde basın toplantısı düzenleyen Ahmet Sünnetçioğlu, Temmuz ayındaki kongreden bugüne kadar yaşanılan süreci anlattı.Partide kardeş kavgası çıkmaması için sonuna kadar mücadele ettiğini açıklayan Sünnetçioğlu, gelinen noktada SP GİK üyeleri Ahmet Okur, Hayrünnisa Kökbıyık ve Osman Mestan ile birlikte istifa etmeyi uygun bulduklarını kaydetti.

Bundan sonra Numan Kurtulmuş'un izleyeceği yolu takip edeceklerini belirten Sünnetçioğlu şöyle devam etti: "Savaş yerine barış istediğimi hep söyledik. Kardeş kavgasını önlemek noktasında her türlü faaliyetleri yapmamıza rağmen geldiğimiz noktada burada siyaset yapma imkânımız kalmamıştır. Biz SP'den bugün itibariyle istifa etmeyi uygun gördük. Doğrusuyla yanlışıyla, eksiğiyle fazlasıyla her türlü faaliyetlerimizi 'iyi olsun' diye yaptık. İyi kötü günlerimiz oldu. Ne yaptıysak hepsini iyi olsun diye yaptık. Yol yürüyüşümüz devam edecektir. Arkadaşlarımızla birlikte bir kardeşlik hukuku içerisinde ayrılışı gerçekleştiriyoruz. Numan Kurtulmuş'u yakından takip edeceğiz. Kendisi 15 gün içerisinde Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek yeni yol haritasını belirleyecek. Bu istifa süreci çalışılmış bir olay değil. Benim buraya geleceğimi duyan arkadaşlarımız gelmiş" dedi.

Sünnetçioğlu, gazetecilerin "Yeni parti seçime girebilecek mi?" yönündeki sorusu karşısında, "Numan Kurtulmuş Bey gerekli açıklamayı yapacak" demekle yetindi.

Sünnetçioğlu'nun ardından konuşan SP Bursa İl Başkanı Hilmi Tanış da, kendisiyle birlikte yönetim kurulu üyelerinin büyük çoğunluğunun istifa ettiğini açıkladı.

Karacabey, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Keles, Mustafakemalpaşa, İznik ilçe yönetimlerinin tamamen istifa ettiğini belirten Tanış, Gemlik, İnegöl, Gürsu, Osmangazi ve Orhangazi ilçe yönetim kurulundan da bazı isimlerin partiden ayrıldığını kaydetti.

Tanış, şöyle konuştu: "Yönetim kurulumuzun çok büyük bir kısmı bizimle beraber istifalarını sunduk. Boyalıca Belediye Başkanı Ali Çil, Gençlik Kolları başkanımız ve üyeleri, Hanım Kolları başkanımız ve yönetimdeki arkadaşlarımız istifa etmiştir. Diğer ilçelerden de istifalar söz konusu. Biz sadece yönetim kurulu olarak tavsiyelerde bulunduk ve istifa dilekçeleri geldi. Eski Genel Başkan Yardımcımız Sünnetçioğlu'na teslim ettik."

SP'den istifa ettiğini açıklayan İznik'in Boyalıca Belediye Başkanı Ali Çil de "Türkiye, artık kabile Milli Görüş'ten genel Milli Görüş'e doğru gidiyor." ifadesini kullandı.

KASTAMONU
Öte yandan Saadet Partisi Kastamonu il yönetimi ve merkez ilçeyle birlikte toplam 9 ilçenin yönetim kurulu toplu istifa etti. Saadet Partisi İl Başkanı Necati Atak, "Kavgalı ve güvensiz bir birliktelik yerine, dostça bir ayrılığın daha doğru olacağına inandığımızdan Saadet Partisi'nden istifa ediyoruz" dedi.

ERZURUM
Saadet Parti Erzurum il ve ilçe teşkilat üyeleri ile aralarında Hınıs ve Madenköprü belediye başkanlarının da bulunduğu 300 kişi toplu şekilde istifa etti.

GAZİANTEP
Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Semih Simitçi ve bazı ilçe başkanları partisinden istifa etti. Simitçi, ilçe başkanları ve parti üyeleriyle Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, bir yıldan beri sürdürdüğü il başkanlığı görevinden istifa ettiğini bildirdi.

GİK ÜYELERİ İSTİFA ETTİ
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Bağce, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un siyasete yeni bir soluk getireceğini kaydederek, partisinden istifa etti.

Dünde Sivas, Bingöl, Düzce, Elazığ ve Ardahan il başkanlıklarında istifalar yaşanmıştı.