MedyaFaresi MedyaFaresi

Rusya'nın Türkiye'deki en büyük korkusu ne?

Rusya'nın yaptırım kararlarına Türkiye'nin karşılık verme ihtimali Rus sanayicileri endişeye düşürdü. Rusya'daki üretimlerde Türkiye'den alınan yedek parçaların kullanıldığına dikkat çeken Rus basını "Çok vahim bir durum." dedi.

Eklenme: 04 Aralık 2015 16:30 - Güncelleme: 27 Mart 2016 20:16

Rus sanayiciler Türkiye'nin yedek parça ihracatını durdurmasından büyük endişe duyuyor. Rus Kommersant Gazetesi Türkiye'nin yedek parça satışını durdurması durumunda, “Rusya'daki Otomobil üretimi her an durabilir" ifadesini kullandı.


Hürriyet gazetesinin haberine göre, Rus sanayiciler Türkiye'nin yedek parça ihracatını durdurmasından büyük endişe duyuyor. Rus Kommersant Gazetesi Türkiye'nin yedek parça satışını durdurması durumunda, “Rusya'daki otomobil üretimi her an durabilir" ifadesini kullandı. Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlaması ardından şimdi endişelenme sırası Rusya'ya geldi. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin hafif sanayi ürünleri ve özellikle otomobil yedek parça sevkiyatını durdurmasından endişe ediyor.

"Alternatif bulabilecek durumda değil" Kommersant gazetesi konu hakkında “Çok vahim bir durum. Rusya'daki otomobil üretimi her an durabilir" tespitini yaptı. Lada gibi hafif binek araçlarla Kamaz türünden yük kamyonlarında Türkiye'den ithal edilen yedek parçaların kullanıldığına işaret eden Rusya Sanayi Bakanlığı, “Son bir haftada acaba başka bir yerden bu parçalar bulunabilir mi? araştırmasını yaptık. Ancak durum iç açıcı değil. Rusya'daki sanayi üreticileri öyle bir iki ay içerisinde Türk yedek parçalarına alternatif bulabilecek durumda değil. Gerçi Türkiye yaptırım düşünmüyor dedi, ama Ankara misillemede bulunursa Rus sanayisi durma noktasına geleceği kesin" ifadeleri kullanıldı.

"Sizden almıyorum diyebilir" İkinci vahim madde tahıl konusu. Rusya, Türkiye'ye buğday satışını yaptırımlar dışında tutmasına rağmen, önümüzdeki yıl Türkiye kendi “Artık sizden almıyorum" diyebileceği endişeleri artıyor. Rusya tahıl ihracatının yüzde 20 bölümü geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gerçekleştirildi. Ankara'nın buğday konusunda yeni tedarikçi aramaya başlaması durumunda binlerce ton buğday silolarda kalacak.