MedyaFaresi MedyaFaresi

Rusya'dan şok YPG açıklaması: Kürtler, Fırat'ın doğusunda Rus askerlerin güvenliğini sağlamaya hazır

Rus Tümgeneral Yevgeniy Poplavskiy'in de katıldığı toplantının ardından Kürt grupların Fırat Nehri'nin doğusunda Rus askerlerin güvenliğini sağlamaya hazır olduğu açıklandı.

Eklenme: 05 Aralık 2017 12:39 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 12:44

YPG de dahil Deyr ez Zor'un doğusundaki tüm etnik ve dini grupları temsil eden 23 heyet, 'Fırat Doğu Bölgesi Yerel Yönetim Komitesi' birinci toplantısı için bir araya geldi. 

Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi İzleme Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Deyr ez Zor yakınındaki Salahiye kasabasında gerçekleşen toplantıda konuşan Poplavskiy, Fırat'ın doğusundaki milis güçlerin Deyr ez Zor'daki IŞİD militanlarına yönelik operasyonda sona yaklaştığını ifade etti.

'RUSYA, FIRAT'IN DOĞUSUNDAKİ MİLİSLERİN EYLEMLERİNİ DESTEKLİYOR' 

Poplavskiy, "'Fırat'ın doğu aşiretleri' adlı milis güçlerin eylemleri Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından destekleniyor ve Hmeymim'deki Rus askeri karargahıyla koordine ediliyor" dedi.

'ORTAK HAREKAT MERKEZİ FAALİYETE GEÇİRİLDİ'

Rus uçaklarının bu çerçevede 672 sorti yaparak 1.450'den fazla hedefi vurduğunu aktaran Poplavskiy, "Milis birlikleriyle işbirliğinin doğrudan idaresi ve organizasyonu için Salahiye'de ortak harekat merkezi faaliyete geçirildi. Merkezde Rus askeri danışmanların yanı sıra Fırat doğu aşiretlerinden temsilciler yer alıyor. Fırat'ın doğusundaki tüm Suriye toprakları önümüzdeki günlerde teröristlerden tamamen temizlenecek" ifadelerini kullandı.


'DEYR EZ ZOR'UN DOĞUSUNU SURİYE'NİN AYRILMAZ PARÇASI OLARAK GÖRÜYORUZ' 

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud ise, Kürt milislerin Rus komutası altında etkili şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Komite üyelerinin Deyr ez Zor'un doğu bölgelerini Suriye'nin ayrılmaz parçaları olarak gördüğünü kaydeden Mahmud, Rusya'ya Suriye'de barışın yeniden tesisi için teşekkür edip Fırat'ın doğusundaki Rus askerlerin güvenliğini sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.