MedyaFaresi MedyaFaresi

Rusya'dan flaş Kürdistan referandumu açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Kuzey Irak'ta yapılan bağımsız Kürdistan referandumuna ilişkin açıklama yaptı. Rusya, Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini resmen duyurdu.

Eklenme: 26 Eylül 2017 16:57 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 19:48

Irak'ın kuzeyindeki tartışmalı bağımsızlık referandumuna uluslararası tepkiler geliyor. Rusya'dan gelen ilk açıklama Barzani'yi hüsrana uğrattı.


Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) dün gerçekleştirdiği tartışmalı referanduma ilişkin, "Rusya, bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü destekliyor." dedi.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile dün yaptığı telefon görüşmelerinde IKBY'deki referandumun da ele alındığını söyledi.

RUSYA IRAK'IN TOPRAK VE SİYASİ BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Rusya’nın konuya ilişkin yaklaşımında değişiklik olmadığını vurgulayan Peskov, “Rusya, bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak’ın toprak ve siyasi bütünlüğünü destekliyor.” diye konuştu.

Erdoğan ve Putin'in, başta bölgedeki son gelişmeler olmak üzere tüm konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da bir araya gelerek geniş biçimde ele alması bekleniyor.