MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'nin terör örgütü dediği PYD’yi Rusya Astana görüşmelerine davet etti

Reuters Rusya'nın PYD’yi Astana görüşmelerine davet ettiğini duyurdu.

Eklenme: 31 Ekim 2017 19:24 - Güncelleme: 31 Ekim 2017 19:53

Reuters haber ajansı, Rusya’nın Türkiye’nin ‘terör örgütü’ saydığı PYD’yi Astana görüşmelerine davet ettiğini duyurdu.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye sorununa çözüm için Türkiye, Rusya ve İran’ın başını çektiği görüşmeler yapılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu süreç uyarınca ekim başına İdlib’e girmişti.

Reuters’in ‘kuzey Suriye’deki otonom Kürt yönetiminin danışmanı’ sıfatıyla görüşüne başvurduğu Badran Jia Kurd, Rusya’nın davetiyesi için, “Üzerinde çalışıyorum, yaklaşımımız olumlu” dedi.

Savaş boyunca Kürt güçleri, Türkiye’nin itirazı nedeniyle görüşme sürecine dahil edilmemişti. Türkiye PYD ve silahlı kolu YPG’yi PKK’yla bir tutuyor.

Jia, davetiyeyi geçen ay Rus yetkililere yaptıkları bir görüşmede aldıklarını belirtti.

Diken.com.tr'nin haberine göre şu an itibariyle YPG Suriye’nin yaklaşık dörtte birini elinde bulunduruyor. YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri son olarak IŞİD’in ‘başkent’i Rakka’yı ele geçirmişti.

Bir toplantı da Soçi’de

RIA ajansı da Rusya’nın kasım ortasında Suriye’deki tüm tarafları bir araya getirebileceğini duyurdu. Bu taraflara cihatçı gruplar dahil değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıya ‘tem etnik ve dini grupların, hükümet ve muhalefetin’ katılacağını söylemişti.

Putin’in Suriye özel temsilciliğini yürüten Aleksander Lavrentyev, söz konusu toplantının ABD tarafından da desteklendiğini belirtti.

Etiketler : Astana, pyd, rusya, pkk