MedyaFaresi MedyaFaresi

Rusya: Türkiye gerçek dostlarını 15 Temmuz’da gördü

Rusya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Koordinatör Yardımcısı Dmitriy Savelyev, 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen başarısız darbe girişiminin Türkiye'nin gerçek dostlarını ortaya koyduğunu söyledi.

Eklenme: 20 Eylül 2017 18:20 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 19:04

Moskova'da TRT World Araştırma Merkezi ve Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi'nin desteğiyle Rus ve Türk temsilcilerin katıldığı '15 Temmuz Sonrası Türk Dış Politikası: Türkiye-Rusya İlişkileri' başlıklı bir toplantı düzenlendi. 

Sputnik'in sorularını yanıtlayan toplantının konuşmacılarından Dmitriy Savelyev, darbe girişiminin Türk halkı için bir cesaret ve demokrasiye bağlılık sınavı olduğunu belirtti.

'ERDOĞAN'IN EYLEMLERİNİ DESTEKLİYORUM'

Türklerin sınavı onurlu bir şekilde geçtiğini kaydeden Savelyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi sonrasında düzeni sağlamak için gerçekleştirdiği eylemleri desteklediğini dile getirdi.

Rus vekile göre 15 Temmuz'un en önemli sonucu ise Türkiye'nin gerçek dostlarının görülmesi oldu. 

Rus jatinin Kasım 2015'te düşürülmesine rağmen Rusya'nın Türk hükümetine destek verdiğini anımsatan Savelyev, "Bazı kaynaklara göre Rus istihbaratı, Türkiye'ye darbe hazırlığıyla ilgili bilgi verdi. Toplantıda konuşan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de Rusya'nın darbe girişiminden hemen bir gün sonra sergilediği kararlı tutumun Türkler için çok önemli olduğunu belirtti. Rusya'nın eylemleri, iki ülkenin jeopolitik alanda birlikte hareket etmesi durumunda ciddi başarılar elde edebileceğini ortaya koydu" diye konuştu.

'SİYASİ İRADE SAYESİNDE TARİHİ BİRLİKTE YAZABİLİRİZ'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın toplantıda Rusya ve İran'la birlikte Suriye'ye barışı getirdiklerini söylediğini aktaran Savelyev, "Bu stratejik ittifaka Azerbaycan, Irak, Mısır ve Libya da katılabilir ve Ortadoğu'daki güvenlik sorunlarını çözebiliriz. Rusya ve Türkiye, karşılıklı güven tesis etti. Siyasi irade varken, tarihi birlikte yazabiliriz" diye devam etti.

Kaynak: Sputnik Türkiye