MedyaFaresi MedyaFaresi

RTÜK'ten ilginç Kılıçdaroğlu talimatı

RTÜK, uzmanlarına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın ses kaydını dinlettiği grup toplantısını ekrana getiren televizyonları izlemeleri ve konuyla ilgili rapor hazırlamaları emri verdi.

Eklenme: 11 Mart 2014 11:16 - Güncelleme: 08 Aralık 2015 22:06

Önümüzdeki günlerde CNN Türk, Samanyolu Haber, Bugün TV, Bengütürk, MTV ile Halk TV için hazırlanan raporlar bu hafta Üst Kurul toplantısında görüşülerek kanallara ceza gündeme gelecek. 

CEZA VERİLECEK MADDELER BİLE BELİRLENDİ

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı’nın, Üst Kurul uzmanlarına, grup toplantısını yayınlayan kanallarla ilgili rapor hazırlanması ve yayınlayanlar hakkında ‘müeyyide istemi’ yapılması talimatını verdi. Müeyyidelerin, ‘yayınlar hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz’ ve ‘yayınlar insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ şeklinde değerlendirilmesi uzmanlardan mail olarak talep edildi. Uzmanlar da bu direktif doğrultusunda söz konusu kanallarla ilgili rapor hazırladı. Raporlarda talimatta yer alan ihlaller doğrultusunda ceza istendi. 

BÖYLE BİR TALİMAT KABUL EDİLEMEZ

RTÜK Üyesi Ali Öztunç, yayın kuruluşlarını düzenli olarak takip eden ve herhangi bir ihlal görmeleri halinde rapor hazırlayan uzmanlara, talimatla rapor hazırlatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Öztunç, “Bırakın daire başkanını, RTÜK Başkanı ve üyeleri bile böyle bir talimat veremez. Hem izlenmesi hem de hangi ihlalden ceza isteneceğini belirtiyor daire başkanı, bu kabul edilemez bir durumdur. Bu skandal gösteriyor ki, RTÜK bu seçim döneminde bağımsızlığını yitirmiş. RTÜK talimatlarla iş yapar hale gelmiş. Bu durumu kınıyorum” dedi. Uzmanlara gönderilen mail şöyle:

UZMANLARA GÖNDERİLEN MAİL

“Arkadaşlar merhaba, bilindiği gibi 25/02/2014 tarihli CHP grup toplantısında Başbakan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmeleri yayınlanmıştır. Bazı yayın kuruluşları söz konusu grup toplantısını haberleştirerek değişik şekillerde yayınlamıştır. (Bizzat ses kayıtlarını vererek, kendi seslendirerek, kayan yazı şeklinde vb.) Bahse konu olan telefon görüşmelerini her ne ad altında olursa olsun yayınlayan medya hizmet sağlayıcılar hakkında 6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (ç) bendleri çerçevesinde rapor düzenlenerek 04 Mart 2014 Salı gününe kadar teslim etmeniz rica olunur.”