MedyaFaresi MedyaFaresi

RTÜK'e şikayet yağdı! En çok hangi diziler şikayet edildi?

2009 yılında RTÜK'ün telefonlarına tepki yağdıran vatandaş, en çok hangi diziden şikayetçi? İşte yanıtı

Eklenme: 18 Ocak 2010 14:16 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 12:12

RTÜK'e, izleyiciler tarafından 2009 yılının 9 aylık döneminde toplam 48 bin 601 kişi şikayette bulundu bulunuldu. En çok şikayet yerli diziler için yapılırken, bu diziler arasında ilk sırayı "Aşk-ı Memnu" aldı. Seyirci, bazı yerli dizilerin "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırı" olduğu görüşünü savundu. Şikayetlerin, yüzde 13'ünü yarışmalar, yüzde 10'unun reklam kuşakları, yüzde 9'unun eğlence programları, yüzde 6'sının güncel programlar, yüzde 6'sının haber bültenleri ve yüzde 5'ini de yorum programları oluşturdu. Haber bültenleri konusunda en fazla şikayet edilen kanallar ise; Kanal D, Star TV ve Show TV oldu.

Çocuk için sakıncalı görüşü
Aşk-ı Memnu'dan sonra en çok şikayet alan dizi, Kurtlar Vadisi Pusu oldu. Daha çok şiddet ve silah sahneleriyle şikayetlerin hedefi olan dizi, çocuklar için sakıncalı bulunuyor.
RTÜK'e vatandaş tarafından yapılan şikayetlerin büyük bir yüzdesini alan dizi, daha önceki yıllarda da çokça şikayet aldı. Şikayette bulunanların çoğunluğunu 'anneler' oluşturuyor.

Yemekteyiz 1. sırada
Birçok vatandaş yarışma programlarını da sakıncalı bulurken en çok şikayet edilen yarışma programı "Yemekteyiz" oldu. 2 bin 304 kişi bu yarışmayı eleştirirken, Mehmet Ali Erbil'in bir dönem sunduğu "50 Sarışın" da büyük tepki topladı.

Yasak aşk aileleri kızdırdı
Behlül ile Bihter'in yasak aşkı, ebeveynler tarafından eleştiriliyor. RTÜK'e yapılan şikayetlerde izleyici, sevişme ve öpüşme sahnelerinin yer aldığı dizinin daha geç saatlerde yayınlanması konusunda hemfikir. Diziler için yapılan şikayetlerin yüzde 25'sini Aşk-ı Memnu dizisi oluştururken, vatandaş dizinin "Türk aile yapısına ve ahlaka aykırı" olduğunu savundu. Diğer bir şikayet gerekçesi ise dizinin çocuklar için kötü örnek olması.

 

Etiketler : rtük, şikayet