MedyaFaresi MedyaFaresi

RTÜK, evlilik programlarına ceza yağdırdı! Mahrem konular..

RTÜK, evlendirme programlarında sadece adayların fiziksel özelliklerine bakılması ve özel soruların sorulması nedeniyle para cezası verdi

Eklenme: 12 Nisan 2013 12:41 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 18:04

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre; RTÜK, Flash TV’de yayınlanan “Ne Çıkarsa Bahtıma”, ATV’deki “Esra Erol’da Evlen Benimle” ve Fox’ta yayınlanan “Su Gibi” isimli evlendirme programları nedeniyle kanalları ceza yağmuruna tuttu.

Programlar için hazırlanan uzman raporlarında şu sözlere yer verildi:

GENÇLERE OLUMSUZ ÖRNEK
“Belli bir olgunluğa erişmiş, yaşları ilerlemiş adayların dahi, bazılarının ikinci, hatta üçüncü evlilik yapmak üzere geldikleri bu programda, yakışıksız ve birbirlerini rencide edebilecek, yakınlarını üzebilecek ifadeler yer almaktadır. Toplumumuzda ciddiye alınması gereken dini, sosyal ve duygusal bir sistemi ifade eden evliliğin oluşturulması için düzenlenen söz konusu programlar, bu normlara göre yetiştirilen pek çok gence olumsuz örnek oluşturabilir ve gençler, evlilik müessesesini ciddiyetten uzak bir olgu olarak algılayabilirler. Yapılan araştırmalarda, bu tür programların aile kutsallığının genç nesillere aktarılmasına izin vermediği ve aile değerleri olan sevgi, hoşgörü, saygı ve mahremiyetin yok edildiği belirtilmektedir.

MAHREM KONULAR GÖZ ÖNÜNDE
Evlenmek amacıyla programa katılan kadın ve erkek adaylar talipleriyle stüdyoda tanıştırılmakta, tanışma sonrasında ise birbirlerinin özel yaşamlarına ilişkin çoğu zaman toplum önünde rahatça açıklanması mümkün olmayan mahrem her türlü ayrıntıyı (gelir durumları, mal varlıkları, evlilikten beklentileri, çocukları ve eski eşle olan ilişkileri) karşılıklı olarak birbirlerine sormakta ve seyirciler önünde dile getirmektedirler.

DAHA ÖNCEKİ BİRLİKTELİK
Hatta bir bölümde Hakan isimli kişinin daha önceden evlendiği ve imam nikahlı eşinin hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Programın saat 17.04.’te ekrana getirilen kısımda da görüleceği üzere, program sunucusu damat adayı Hakan’a daha önce bir birlikteliği olup olmadığını sormuştur. Hakan ise sadece iki aylık bir flörtünün olduğunu söylemiştir.

GÜZELLİK SORGULANIYOR
Programda, katılımcıların eş seçiminde karşı tarafın sadece maddi imkanını, güzelliğini, sosyo-ekonomik özelliklerini sorguladığı, program sunucusunun da yarışmacıların tutumuna destek olduğu  ve bu nedenlerle toplumun en küçük birimin oluşturan evlilik müessesesinin ticarileşerek anlamını ve önemini zedelediği gözlemlenmiştir.”

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN