MedyaFaresi MedyaFaresi

Robert Mugabe özgürlük savaşçısından nasıl diktatöre dönüştü?

Medyafaresi.com Dış haberler: Dün hayatı kaybeden eski Zimbabve Başbakanı Robert Mugabe özgürlük savaşçısından nasıl acımasız bir diktatöre dönüştü.

Eklenme: 06 Eylül 2019 22:14 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 08:47

Lara Sili / Medyafaresi.com Dış haberler:

Zimbabve'de Robert Mugabe rejimi sırasında çok masum insanın kanı döküldü. Mugabe rejimi sırasında Mugabe'nin gücünü kanıtlamak için 20.000 masum insan vuruldu, insanlara ailelerinin önünde kendi mezarları kazdırıldı.

Robert Mugabe bir zamanlar ezilen toplum için savaşan bir özgürlük savaşçısı olarak biliniyordu.

Dün 95 yaşında hayatını kaybeden Mugabe ,  Zimbabve'deki beyaz azınlığı eleştirdiği için yakalandı ve işkence gördü.

Robert Mugabe 1980'de göreve geldiğinde  hızla taktiklerini değiştirmeye başladı. Mugabe halkı korumak yerine, düşmanlarının yakınında duran halka işkence etmeye ve masum insanları öldürmeye başladı.

Robert Mugabe, adamlarına beyaz ailelerin çiftliklerini ele geçirttiriyor ve tarlalarını kurutturuyordu. Robert Mugabe, beyaz ırkın Güney Afrika'da yaşamaktan korkmasını istiyordu.

Mugabe'nin bu politikaları sonucunda ekonomi çöktü. Zimbabve'de halkı elektriksiz ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda kaldı.

Zimbabve halkı açlık ve yoksullukla mücadale ederken Mugabe'nin çocuklarının yaşadığı lüks hayatlar ise akıl alacak gibi değildi. 

Etiketler : Robert Mugabe, Zimbabve