MedyaFaresi MedyaFaresi

Ricciardone'den Çin ile füze anlaşması yorumu!

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye'nin Çin'den uzun menzilli füze savunma sistemi alma düşüncesine ilişkin açıklama yaptı.

Eklenme: 30 Eylül 2013 21:30 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 22:20
Hürriyet'ten Zeynep şafak'ın haberine göre; ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye'nin Çin'den uzun menzilli füze savunma sistemi alma düşüncesine ilişkin, "Umarım NATO'ya uyumlu bir füze savunma sistemi seçersiniz. Böylece dünyadaki en iyi hava savunma sistemine sahip olursunuz" dedi.

Ricciardone, Çin'in Milli Gün Resepsiyonu'na katıldı. Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Ricciardone, şu değerlendirmede bulundu:

TEPKİ MÜTTEFİKLİĞİMİZDEN

"Türkiye bir NATO müttefikidir. Türkiye hava savunma sistemine ihtiyaç olduğunu gördü. Müttefikliğimize dayanarak bir tepki gösterdik, ki müttefikler müttefik oldukları sürece her zaman bunu yapar. 60 yıl oldu umarım müttefikliğimiz daha da uzun sürecek."

PROBLEM OLMAZ

Çin'in Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng ise resepsiyonda yaptığı açıklamada, "Bunu Türkiye'ye sormak lazım. Türkiye'nin Çin'i seçmesi halinde bir problem olacağını düşünmüyorum. Teknik bir problem de olmayacaktır. Endişelenmenize gerek yok. Türk tarafı kararını verecek" diye konuştu.

Zeynep Şafak/ Hürriyet