Abone Ol

Reza Zarrab davasında yeni bir kötü çeviri krizi

Amerika'da devam eden Reza Zarrab davasında yeni bir kötü çeviri krizi çıktı.

Reza Zarrab davasında yeni bir kötü çeviri krizi

ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davanın ikinci günü başladı. Reza Zarrab mahkemede tanık sıfatıyla ifade veriyor.

Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı davada Reza Zarrab mahkemede yargıç ve jüri önünde konuşuyor...

23:48 - ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab duruşmada, "ABD'nin, İran ile altın ticareti konusunda tutumunu sertleştirdiği dönemde, Aslan ile birlikte işlemleri 'gıda ticareti' olarak gösterme seçeneğini değerlendirdik" dedi. Zarrab'a yöneltilen "Bu durumda ne yapmak zorunda kaldınız?" sorusuna ise "Nisan 2013'ten itibaren yeni bir yöntem, yeni bir sistem bulmamız gerekiyordu" cevabını verdi.

23:36 - ABD'li gazeteci Pete Brush, Zarrab'ın "Hakan Atilla'ya ulaşmamız gerektiği ya da onun bize ulaşmaya ihtiyaç duyduğu birçok durum oldu" dediğini iddia etti.

23:26 - Atilla'nın avukatları çeviriye itiraz ederek, bunun bir 'hissedâr' meselesi olduğunu söyledi.

23:25 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, mahkemede sunulan konuşma kayıtlarına ilişkin, Zarrab'ın "Atilla, İran'dan gönderilen (para) miktarı ve gönderen şirketlere ilişkin ortaklık yapısı belgelerinin Halkbank'a gönderilmesi gerektiği konusunda konuştu" dedi.

23:20 - Klasfeld, Zarrab ile Atilla arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmeleri mahkeme salonunda Türkçe olarak dinletildiğini öne sürdü.

Son dakika Reza Zarrab mahkum elbisesi giymedi... Duruşmada çeviri sıkıntısı

23:10 - Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming Whatsapp görüşmelerinin delil olarak sunulmasına itiraz etti. Duruşmaya beş dakika ara verildi.

23:06 - İddia makamı, Zarrab ve Aslan arasındaki Whatsapp mesajlarını kanıt olarak sundu.

23:04 - Zarrab'a "Süleyman Aslan ile iletişime geçmek için Whatsapp'ı ne şekilde kullandın?" sorusu yöneltildi. Zarrab, "Genellikle, Whatsapp üzerinde özel, önemli ve hassas konuları konuşuyorduk" yanıtını verdi.

22:46 - İfade Zarrab'ın 'Royal Maritime' isimli şirketine ilişkin sorularla devam ediyor. Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming sık sık itirazda bulunuyor.

TEKRAR KÖTÜ ÇEVİRİ KRİZİ

22:40 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski, 'Kötü tercüme geri geldi' sözleriyle salonda yaşanan çeviri sorunlarını aktardı. Duruşmanın bugünkü ilk oturumunda da benzer bir kriz yaşanmıştı.

22:33 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre Zarrab, şöyle konuştu: "Bayar, 'Çin bankalarındaki kontaklarımızın Halkbank'ta yapılan işlemin aynısı Çin'de yapılmasına kesinlikle izin verilmediğini söyledi"

Son dakika Reza Zarrab mahkum elbisesi giymedi... Duruşmada çeviri sıkıntısı

22:23 - Davada, Zarrab ve Rüçhan Bayar isimli şahıs arasındaki telefon görüşmesine ilişkin bir transkripsiyon konuşuluyor.

22:21 - Zarrab, Barış Güler ile Whatsapp üzerinden telefonlaştığını ve mesajlaştığını, aynı zamanda yüz yüze buluştuklarını iddia etti.

22:19 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski, "İçişleri bakanının oğlundan yardım istedim. O zamanda içişleri bakanı Muammer Güler'di" dediğini iddia etti. Zavadski, Zarrab'ın o zamanlar Güler'in oğlu Barış Güler'in Zarrab'ın şirketi için danışman olduğunu söylediğini aktardı.

"ÇİNLİLER İŞLEM YAPMA KONUSUNDA ENDİŞELİYDİ"

22:14 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın "Çin'de işlem yapmak Türkiye'den daha sorunluydu çünkü İran'la ilişkin işlem yapma konusunda endişeliydiler" dediğini iddia etti.

22:10 - Duruşma herkesin yerini almasıyla yeniden başladı. Zarrab, Çin'deki faaliyetlerini aktarıyor. Zarrab'ın Çin'de kurduğu şirkete ilişkin bilgiler ve Çin'deki bankalara yazılmış mektupların taslaklara ilişkin görüntüler yer alıyor.

22:03 - Zarrab, yeniden duruşma salonunda. Duruşmaya devam edilmesi için jüri bekleniyor...

20:40 - Duruşmaya saat 22:00'ye kadar ara verildi...

20:29 - Zarrab'a "Halkbank'ta uygulandığınız sistemi başka bir ülkede uygulamayı denediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrab, buna 'Evet' cevabını verdi. Zarrab, "Hangi ülkede?" sorusuna ise "Çin" cevabını verdi.

"HAKAN ATİLLA'YA RÜŞVET VERMEDİM, ONUN DA BÖYLE BİR TALEBİ OLMADI"

20:26 - Zarrab, tutuklu olarak yargılanan Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini, Atilla'nın da böyle bir talebinin söz konusu olmadığını söyledi.

20:24 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın Çağlayan'a yapılan ödemeler arasında saat de bulunduğunu mahkeme heyetine söylediğini iddia etti. Klasfeld'in aktardığına göre, Zarrab ödemelerden birisinin Süleyman Aslan'a 2 milyon euro nakit olarak yapıldığını iddia etti.

20:19 - ABD basınından gazeteciler, Zarrab'ın "İran ile yapılan ticaretle bağlantılı olarak Zafer Çağlayan'a yüzde 50 ödeniyordu. Bu karın özetinin hesaplanması gerekiyordu" dediğini aktardı.

20:10 - Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, mahkemeye sunulan transkripsiyon ve e-maillere itiraz ediyor ancak yargıç talepleri kabul etmiyor.

20:06 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld mahkeme salonundan Zarrab'ın şu ifadesini aktardı: "İranlılar tarafından verilen uluslararası para talimatlarını yerine getiriyordum. İranlılar (benim yerime) Halkbank'ın bunu yerine getirmesini talep ediyordu. Eğer Halkbank buna onay verseydi, o zaman ben tamamen bertaraf edilirdim"

20:02 - Zarrab, "Süleyman Aslan'a rüşvet vermek Zafer Çağlayan'a verilen rüşvetten daha önemliydi çünkü musluğun başında o vardı" dedi.

Son dakika Reza Zarrab mahkum elbisesi giymedi... Duruşmada çeviri sıkıntısı

"ARADAN ÇIKARMAK İSTEDİLER"

19.49 - Zarrab, İranlıların bankalardan kendilerine doğrudan transfer yaparak kendisini aradan çıkarmak istemesinden endişe duyduğunu anlattı. Zarrab, bunun yaşanmaması için de Süleyman Aslan ile çalıştığını söyledi.

19:45 - Dava ile ilgili ses kayıtları dinleniyor.

19:32- Reza Zarrab, kısa bir aranın ardından, savcılığın dökümleri üzerinden soru sorduğu tapelerin ‘kendi konuşmalarını doğru yansıttığını’ söyledi.

ABD’nin söz konusu dinleme kayıtlarını nasıl edindiği Türkiye’de tartışma konusu olmuştu. Davada savcılık makamı dünden bu yana Zarrab’a bir dizi dinleme kaydının üzerinden de sorular soruyor.

19:15 - Duruşmaya ara verildi.

DAVADA ÇEVİRİ SIKINTISI

19:10- Davayı takip eden gazetecilerin aktardıklarına göre, duruşmanın çeviri nedeniyle ağır ilerlediği ve simultane tercüme yapılamadığı belirtiliyor.
Savcı sorusunu sorduktan sonra sustuğu, tercümanın da çeviriyi yaptığı öğrenildi.. Zarrab'ın da cevabı verdikten sonra aynı şekilde çeviriyi beklediği ve savcılığın soru sormaya devam ettiği belirtildi.

19:05 - Zarrab, Süleyman Aslan'ın kendisine, "El eli yıkar, elde yüzü yıkar" dediğini söyledi. Zarrab, yargıçın bu cümlenin ne demek olduğu sorusuna ise "Bu, Süleyman Aslan'ın yardımına karşılık rüşvet istediği anlamına geliyor" cevabını verdi.

19:00 - Savcı, Reza Zarrab'a "Dönemin Başbakanı kimdi?" diye sordu. Zarrab, "Recep Tayyip Erdoğan'dı" diye yanıt verdi. Savcının sorusuyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adının geçmesine ve tekrar edilmesine olayı Twitter'dan aktaran ABD'li gazeteciler şaşırdı. ABD'li gazeteci Pete Brush, Zarrab'ın ifadesini 'titrek bir tanıklık' olarak yorumladı.

18:55 - Katie Zavadski, Zarrab'ın "Zafer Çağlayan zaman zaman benim şirketimin banka hesaplarını incelerdi" dediğini iddia etti. Gazetecinin iddiasına göre Zarrab, "Onun (Çağlayan'ın) bilgisinden herhangi bir şey saklamayacaktım. Sonuçta, Çağlayan'dan herhangi bir şey saklamadık. Onun bilgisi olmadan hiçbir şey yapmadık" dedi.

18:40 - Zarrab, Süleyman Aslan'ın sürekli olarak ABD'den uyarı aldığını söyledi. Gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın "Süleyman Aslan'a rüşvet vermek için Zafer Çağlayan'ın onayını almam gerekti" dediğini iddia etti.

18:39 - Daily Beast'in muhabiri Katie Zavadski, Zarrab'ın, "Süleyman Aslan bana aldığı risk nedeniyle çok rahatsız hissettiğini söyledi. Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istedi" dediğini iddia etti. Zarrab, bu sözlerin Aslan'ın rüşvet istediğine işaret ettiğini söylediği belirtilen Zarrab, daha sonra sağ kolu Abdullah Happani'yi aradığını aktardı.

18:34 - Mahkeme salonunda bulunan ve olayı canlı aktaran ABD'li gazeteciler, Zarrab'ın ifadesinde, diğer bir Türk bankasından onay aldıktan sonra Süleyman Aslan'a giderek bu şemanın kendileri için uygun olduğunu söylediğini iddia etti.

"DOLAR KULLANMADIK, ÇÜNKÜ..."

18:30 - Zarrab, paranın neden Türk lirası halinde kullanıldığına ilişkin soruya, paranın dolar olarak kullanılması hâlinde Amerikan bankacılık sistemi tarafından izlenilebildiğini söyledi. Zarrab, “... Eğer euro olsaydı, Avrupa’ya gitmesi gerekirdi. Türk lirası olduğu için, Türkiye’de kalabildi. Böylece uluslararası mekanizmalar tarafından tespit edilemez, dikkat çekmezdi" dedi.

Zarrab, dünkü ifadesinde "Eşim (Ebru Gündeş) Türkiye'de ünlü bir sanatçı. Her zaman kamuoyu önünde olan bir insandım" demişti...

18:27 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre, Zarrab'a paranın Halkbank'tan diğer bir bankaya neden aktarıldığı soruldu. Zarrab'ın ise bu sorunun üzerine "Paranın kaynağını gizlemek için başka bir bankayı daha işleme koyuyoruz" dediği iddia edildi. Zarrab, "Bu Ekim 2012'de yapılan toplantıda görüşüldü mü?" sorusuna ise "Evet, bu bir yöntem olarak tartışıldı" yanıtını verdi.

18:10 - Zarrab, İran cephesinin uluslararası ödemeleri doğrudan yapma talebine Süleyman Aslan'ın olumsuz cevap verdiğini ve hâlihazırda kullanılan sistemi işaret ettiğini söyledi. Zarrab, "Aslan, şema üzerinde çizdiğim şeyden bahsediyordu. Oradaki altın ticaret sistemi" ifadesini kullandı.

DAVADAKİ HİNDİSTANLI ŞİRKET DETAYI

18:06 - Hakimin, "Hindistan'daki parayı Halkbank'a nasıl getiriyorsunuz" sorusu üzerine Zarrab'ın, Hindistan'daki şirketin ilk adım olarak Halkbank'ta hesap açtığını, Hindistan'daki ham petrol alıcısı firma parayı direkt olarak Halkbank hesabına gönderdiğini, daha sonra söz konusu fonun başka bir Türk bankasına aktarıldıktan sonra kendisinin bu parayı aldığını söylediği iddia edildi.

18:05 - Klasfeld, Zarrab'ın "Bu İran Ulusal Petrol Şirketi'nin Hindistan'daki parasını Halkbank'taki hesabına aktarmanın ilk adımıydı" dediğini iddia etti.

18:04 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in Twitter hesabından yazdığına göre, yargıçın sorularına yanıt veren Zarrab, Halkbank'ın da dahil olduğu İran Ulusal Petrol Şirketi'nden yetkililerle bir toplantı düzenlendiğini söyledi. Zarrab, toplantıya Halkbank adına Süleyman Aslan ve Hakan Atilla'nın katıldığını ancak İran Petrol Bakanı'nın toplantıda bulunmadığını iddia etti.

18:00 - Zarrab, acil bir işi olması sebebiyle acil şeriti kullanmak için İstanbul'da bir polis yetkilisiyle görüşmesine ilişkin konuştu.

17:55 - Zarrab, şu anda Onur Kaya ile olan telefon konuşmasının transkripsiyonu hakkında sorgulanıyor.

"HAPSE DÖNÜP DÖNMEYECEĞİM KONUSUNDA HERHANGİ BİR VAATTE BULUNULMADI"

17:45 - Zarrab, şu anda İran'daki bağlantıları konusunda konuşuyor. ABD'li gazeteci Katie Zavadski, dün çizdiği şema üzerinden daha fazla açıklama yaptığını iddia etti. Zavadski, Zarrab'ın İran'a yönelik yaptırımların Hindistan, Çin, Kore, Japonya ve İtalya tarafından da ihlal edildiğini ima ettiğini söyledi.

17:40 - Zarrab, New York'taki hapishanede tehdit edildiğini bu nedenle hâlâ FBI koruması altında bulunduğunu söyledi.

17:38 - Zarrab, farklı kıyafet giymesinin bir anlama gelmediğini, kendisine hapse geri dönüp dönmeyeceği konusunda herhangi bir vaatte bulunulmadığını söyledi.

17:36 - Jüri mahkeme salonundaki yerini aldı. Hakimin bugün neden farklı kıyafetler giydiği sorusuna Zarrab, "Avukatlarım bugün farklı kıyafetler giyebileceğim konusunda beni bilgilendirdi. Bu yüzden bana getirdikleri farklı kıyafetleri giyiyorum" dedi.

17:30 - Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olan Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Davada izleyiciler yerini aldı. Jürilerin salona girmesi bekleniyor. Zarrab'ın cezaevi tulumu giymediği görüldü. Zarrab mahkûm elbisesi yerine koyu bir spor ceket ve içine de açık renkli bir gömlek giydi.