MedyaFaresi MedyaFaresi

Reytingde denetleme kavgası!

TİAK Müdürü Dursun Güleryüz ve TNS Müdürü Gülen Atabek, reyting soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Peki soruşturma neden başladı?

Eklenme: 29 Nisan 2012 14:08 - Güncelleme: 17 Mart 2016 05:58

İhaleyi 4 yıllığına 30 milyon lira karşılığında TNS A.Ş. kazandı. Sözleşmeye göre 1 Mayıs 2012’de yeni ölçümlerin yapılmasına başlanılacak. Bu arada ihaleyi veren TİAK’ın denetçileri, TNS’nin faaliyetlerini denetlemek istedi. İhale şartnamesinde deneticilerin onayı olmadan ölçümlere başlanmayacağının belirtilmesine rağmen TNS, denetçilerin denetim yapmasına imkan vermedi.

Bunun üzerine Marmara Üniversitesi’ne bağlı denetçiler istifa etti ve kendilerine güçlük çıkarıldığı, deneklerin belirleneceği anketlerin sağlıklı yapılmadığı ve ihale şartnamesinde “onay verilmeden başlanmayacağı” maddesine rağmen denetim yapılmadan başlamak için hazırlıkların devam ettiğini rapor etti. Bunun üzerine reyting soruşturmasını yürüten savcılık harekete geçti. Savcılık talimatı ile TNS Genel Müdürü Gülen Atakbek ile ihaleyi açan firma TİAK Genel Müdürü Dursun Güleryüz ifade vermek için emniyete gitti. TNS hakkında sözleşmeye aykırı faaliyet göstererek kamuyu zarara uğratmak suçlamasıyla soruşturma açıldı.

VATAN

REYTİNG SKANDALINDA TİAK VE TNS MÜDÜRÜNE GÖZALTI!