MedyaFaresi MedyaFaresi

Regl eylemi için kanlı pantolon giydiler

İspanya'da bir grup aktivist, beyaz pantolon giyip üzerlerine regl kanını temsil eden kırmızı kan sürerek Madrid sokaklarına çıktı. "Regl, utanılacak bir şey değildir" temalı eylem büyük ses getirdi.

Eklenme: 15 Kasım 2014 09:31 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 05:52

Ülkemizde ve birçok ülkede ‘tabu’ olarak görülen regl, birçok kültürde ‘utanç’ olarak addediliyor. Minicik bedenlerin, regl olmaya başlamasıyla utanılacak bir şey yapmışçasına üzerlerine binen yükü ömürleri boyunca unutamazlar. İşte bu tabuyu yıkmak için  İspanyol Sangre Menstrual yani “Menstruasyon Kanı” adlı grup, Madrid'de beyaz pantolon giyip üzerlerine regl kanını temsilen kırmızı boya sürerek eylem yaptı. 

Reglin görünürlüğünü tabu olmaktan çıkartmayı amaçlayan grup regl utancının, kadınları bastırarak ataerkil düzenin devamını sağlamaya hizmet ettiğini söylüyor.

“KADININ DOĞASINDAN KAYNAKLANAN BİR ŞEY AYIP OLMAMALI” 
İspanyol aktivist grup, sokaklarda regl olmuş gibi dolaşarak vatandaşların dikkatini çekmeyi başardı. Grubun en büyük amacı, kadınsal durumların topumda ‘ayıp’ olarak yaftalanmasının önüne geçmek ve kadınların bu durumlardan utanmamasını sağlamak.  Beyaz pantolonları kana bulanmış şekilde sokakta dolaşan Sangre Menstrual, ped reklamlarında “Beyaz pantolon giyme derdi” yaşayan kadınlardan daha tasasız duruyor.