MedyaFaresi MedyaFaresi

Recep Tayyip Erdoğan blöf yapmıyor! İlginç analiz!

Avusturya'nın Die Press gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın AB süreciyle ilgili açıklamalarını böyle duyurdu.

Eklenme: 04 Şubat 2013 18:08 - Güncelleme: 31 Ocak 2016 14:22

Gazete, "Eğer AB devletlerindeki siyasi sorumlular sürekli bu dar görüşlüler sürüsünden korkmasalardı, o zaman Türkiye meselesi için çoktan -ya üyelik ya imtiyazlı ortaklık ya da her ne şekilde olursa olsun- bir çözüm bulunmuş olurdu" görüşünü öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye yönelik son eleştirel açıklamaları, Avrupa'da da dikkat çekti. AB üyelerinden Avusturya'da yayımlanan Die Presse gazetesi, Erdoğan'ın AB'ye sırt çevirmeyi düşündüğünü savunduğu analizinde "Recep Tayyip Erdoğan kızgın", "Blöf yapmıyor" gibi uyarılarında bulundu.

ERDOĞAN'IN AB SÜRECİYLE İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA İÇİN TIKLAYIN

Die Presse, "Avrupalıların içinde bulundukları bencillikte, jeopolitik açıdan giderek bir kenar mahalleye dönüştüklerini fark etmediklerini" savunduğu analizinde "Recep Tayyip Erdoğan kızgın. Erdoğan, AB'ye ve onun üye devletlerine kızgın. Türk hükümet liderinin yerine kendisini bir kez koyanlar, kızgın olmasını anlayabilirler" dedi.

Analizde Ankara'nın yarım yüzyıldan beri Avrupa kulübüne kabul edilmek için çabaladığına dikkat çeken gazete, "Yarım yüzyıldan beri bu kulüpte, Türkiye'nin alınmasını geciktirmek veya engellemek için sürekli yeni kurallar düşünülüyor. Bu durumda hayal kırıklığının artması anlaşılır bir durum" diye yazdı.

"DAR GÖRÜŞLÜ, APTAL TÜRK DÜŞMANLARI"

ABHaber tarafından yansıtılan analizde Erdoğan'ın Türkiye'nin AB katılımına bir alternatif aradığını ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne alınmak için çabalayabileceğini anlattığına dikkat çekildikten sonra "Şimdiden, 'Evet, gidin artık' sesleri duyuluyor ve tüm Avrupa ülkelerinin neredeyse tüm siyasi cephelerinde bulunan dar görüşlü, aptal Türk düşmanlarının mesajları görülüyor" tepkisini gösterdi.
Die Presse "Avrupa politikasının Türkiye'ye davranışındaki sorun da zaten bu" dediği analizinde "Eğer AB devletlerindeki siyasi sorumlular sürekli bu dar görüşlüler sürüsünden korkmasalardı o zaman Türkiye meselesi için çoktan -ya üyelik ya imtiyazlı ortaklık ya da her ne şekilde olursa olsun- bir çözüm bulunmuş olurdu" görüşünü de öne sürdü.

Avrupalı diplomatların, Erdoğan'ın yüksek sesli düşüncelerine hemen "kibirli" bir şekilde tepki göstererek Şanghay grubunun Türkiye için hiçbir zaman AB'nin bir alternatifi olamayacağını söylediklerini kaydeden gazete, "Erdoğan, Şanghay grubunda jeopolitik açıdan bir alternatif gördüğünü ve bu grubun 'AB'den çok daha güçlü' olduğunu söylerken blöf de yapmıyor" uyarısında bulundu.

(ANKA)