MedyaFaresi MedyaFaresi

Rasim Ozan'ın Aydın Doğan'ı kızdıran yazısı

Sabah yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, Aydın Doğan'a yüklendi. İşte mahkemelik olan o yazı..

Eklenme: 22 Şubat 2014 21:10 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 04:28

Doğan'ın rüyalarına giren iki husus

Biliyorsunuz bu aralar görülen rüyalar pek moda. Gülen cemaatinin imamları sürekli Hz. Peygamber'i rüyalarında gördüğünü iddia ediyor. Hatta başkalarına Siz rüyalarınızda göremiyorsunuz o yüzden bizi kıskanıyorsunuz tipinde delilik sınırında açıklamalar yapıyorlar.
Benim merak ettiğim husus acaba Aydın Doğan bu aralar rüyalarında neler görüyor? 

***
20 Haziran 1999'da Aydın Doğan'ın gazeteleri şu manşetle çıkmıştı: Devleti ele geçirmek isteyen Fethullah Hoca'nın şeriatçı Taliban yönetimiyle işbirliği ortaya çıktı. 
Haberlerin içeriğinde de Doğan'ın tüm gazeteleri Gülen'e dümdüz gidiyordu.
Şimdi ise Babıali'deki herkes Aydın Doğan Fethullah Gülen işbirliğinden bahsediyor.
Peki şu anki akıllara seza Doğan-Gülen işbirliğinin sebebi ne? 
***
Hidayet Karaca ile Fethullah Gülen arasındaki konuşmanın en ama en önemli cümlesi şuydu: Özellikle sizin ilgilendiğiniz iki husus noktasında Aydın Bey çok memnun oldu. 
Fethullah Gülen Aydın Doğan'a dair hangi iki husus noktasında ilgilendi acaba? 
***
7 Şubat 2012'den sonra paralel örgüt ile meşru devlet savaşı fiilen başlamıştı. Ama bu savaş resmen ilan edilemiyordu. Bu arada paralel örgüt bugünler için yığınak yapmaya başlamıştı.
İşte tam o dönemde Mayıs 2012'de bir haber düştü ajanslara.
Mevzuyu bilerek o haberi okuyanlar şöyle demekten kendini alamadı:
Haydaaaaaaaaaaaaaa.... 
***
Yargıtay 7. Ceza Dairesi, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ ile Doğan Gazetecilik AŞ yöneticileri hakkında, kâğıt ithalatında küçük yatırımcıyı zarara uğratmak suçundan verdiği beraat kararını bozdu.
Daire kararı oybirliği ile aldı. Bozma kararında şöyle denildi: "Somut olayda gazete kâğıdı ve baskı malzemesi ithalatı işlemlerinde, Doğan Grubu'nun kontrolünde olan dolayısıyla halka açık anonim ortaklar Hürriyet ve Milliyet ile ilişkili olan yurtdışında kurulu Sortal Trading Ltd. ve Shawclif Trading Ltd. şirketlerinin ikinci bir aracı olarak dolaylı işlemler için kullanıldıkları ve muvazaalı işlemlerle halka açık şirketler olan Hürriyet ve Milliyet'in kârının azaltılarak, örtülü kazanç aktarımı yapıldığı anlaşılmaktadır. Burada emsallerinden bariz şekilde farklı fiyat uygulaması hususu aranmayacaktır. Çünkü, normal şartlarda bu off-shore şirketler (Sortal Trading Ltd.ve Shawclif Trading Ltd.) Doğan Grubu'nun kontrolü altında olmasaydı hiçbir şekilde ithalata dahil edilmeyeceklerdi." 
***
Hemen ardından bir Haydaaaaaaaaa'lık haber daha düştü ajanslara. Yargıtay Başsavcılığı, Doğan Yayın Holding'in yüzde 25'inin Alman firması Axel Springer'e satışı işlemlerinin kayıtlara geçirilmesinde "hile yapıldığını" savundu. Başsavcılık, Aydın Doğan ve Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu üyelerinden 3'üne verilen beraat kararının bozulmasını istedi.
Başsavcılık, Aydın Doğan ile Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu üyeleri Soner Gedik, Mehmet Ali Yalçındağ ve Barbaros Hayrettin Çağa hakkındaki beraat kararının bozulması yönünde tebliğname hazırladı. 
***
Beraatın aksi bir karar çıkması durumunda Doğan Holding'in toplam değeri kadar bir paranın Aydın Doğan'ın cebinden çıkması gereken iki dava ya da daha doğru tabirle İKİ HUSUS... Yarın devam... 
***
Bu arada son günlerde benimle birlikte gazetem hakkında kara propaganda dizileriyle itibarsızlaştırma operasyonu yapan Gülen ve medyası hakkında suç duyurusunda bulunacağım.

RASİM OZAN KÜTAHYALI / SABAH