MedyaFaresi MedyaFaresi

Rakı şişesindeki balık gerçek oldu!!! Orhan Veli'ye selam, eğlenceye devam!!!

Ünlü şair Orhan Veli'nin 'Eskiler Alıyorum' şiirinde geçen 'Bir de rakı şişesinde balık olsam' dizesi gerçeğe dönüştü.Alkollü içki üreticisi Burgaz çalışanlarının bir rakı şişesine yerleştirdikleri balık 'Necdet' şirketin maskotu oldu.

Eklenme: 09 Mayıs 2007 17:31 - Güncelleme: 31 Mart 2016 06:00
Burgaz İçki çalışanları, rakı şişesinde balık besleyerek şair Orhan Veli'nin dizelerini gerçek yaptı. Şirket, Rusya'da lüks votka unvanını kazanan İstanblue ile bu ülke pazarını fethetmeye hazırlanıyor.

Ünlü şair Orhan Veli'nin 'Eskiler Alıyorum' şiirinde geçen 'Bir de rakı şişesinde balık olsam' dizesi gerçeğe dönüştü. Alkollü içki üreticisi Burgaz çalışanlarının bir rakı şişesine yerleştirdikleri balık 'Necdet' şirketin maskotu oldu.

Necdet, rakı şişesinden akvaryumunda hayatını idame ettiriyor ancak yakasını şiirden kurtaramıyor. Burgaz Alkollü İçkiler'in rakı şişelerini çeşitli şairlerin şiirleri süslüyor. Necdet'in şişesinde imzası unutulmuş olsa da Ömer Hayyam'ın bir dörtlüğü yer alıyor.
Beta balığı olan Necdet, oksijeni sudan değil, havadan soluyor. Burgaz Rakı şişelerindeki kırka yakın şiirden Necdet'in şansına denk gelen ise şu sözlerle bitiyor: Geniş bir nefes al / Kaç nefes alacağın belli değil!
Burgaz, henüz 2004'te kurulmasına rağmen Türkiye dışına taşmaya başladı. Cin ve likörde 1'er, votkada 2 ve rakıda 4 milyon litre üretime ulaşan şirket, gözünü yurtdışına çevirdi. Burgaz'ın, Rusya ve Avrupa Birliği'ne ihracat atağı İstanblue votkasıyla başlıyor.


Smirnoff ve Absolut'la aynı

Devlete bağlı Rusya Tarım ve Ziraat Bilimleri Akademisi'nde votkasını analiz ettiren Burgaz, İstanblue'nun ünlü Rus Smirnoff ve İsveçli Absolut votkalarıyla aynı kalitede olduğunu tescil ettirdi ve 'lüks votka' belgesini cebine koydu. Burgaz Alkollü İçkiler Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Katnaş, bir süredir deneme amaçlı bulundukları Rusya pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlandıklarını söyledi. 7 milyon litrelik Türk votka pazarına karşılık Ruslar yılda 200 milyon litre votka içiyor.


Votkacıya votka satacak

İstanblue için Rusya'da bir dağıtımcıyla anlaşmak üzere olan Burgaz, reklamlarla Ruslara milli içkilerini satacak. Bu ülkede lüks votka 50 dolarken İstanblue 15 dolar etiketle sonbaharda rafa çıkacak.
İstanblue'nun lüks unvanını kaliteli alkolü nedeniyle aldığını belirten Katnaş, "Çok modern bir alkol tesisimiz var. Bu içkinin yüzde 40'ı alkol, kalanı su. Su da Istranca Dağları'ndan geliyor" dedi.
Rusya'daki yerel votkaları analiz ettiklerini ve ülkenin damak zevkine uygun bir votka oluşturduklarını belirten Katnaş, Rusların İstanblue'yu ülkenin en sevilen votkası Ruski Standart'tan ayırt edemediğini söyledi.