MedyaFaresi MedyaFaresi

PYD, Menbic'de özerklik ilan edecek

PYD’li Hediye Yusuf, YPG’nin ele geçirdiği yeni bölgelerin mart ayında ilan ettikleri federasyona katılacağını açıkladı. Yusuf, Menbic için çalışmalara başladıklarını söyledi

Eklenme: 17 Haziran 2016 05:46 - Güncelleme: 17 Haziran 2016 06:12

Suriye’de ABD’nin destek verdiği YPG önderliğindeki güçler IŞİD’e karşı ilerleme kaydederken, YPG’nin siyasi kanadı PYD ele geçirdikleri topraklarda yeni bir federasyon sistemi oluşturma çalışmalarının sonuna geldiklerini açıkladı. Reuters haber ajansına bilgi veren PYD’li Hediye Yusuf, en geç üç ay içinde Anayasa çalışmalarını tamamlayacaklarını, ardından seçim yapılacağını söyledi.

‘YPG ÇEKİLECEK’

PYD’nin yanı sıra Süryani, Ermani ve Türkmen grupların üyeleri, mart ayında kuzey Suriye’deki Rimelan’da bir araya gelerek Kobani, Afrin ve Cizre kantonlarını birleştiren “Rojava - Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi” adlı bir federasyon ilan etmişti. Kantonların ve etnik azınlıkların temsilcilerinin birleşimiyle oluşturulan “kurucu meclisin” eş başkanlığına Cezire Kantonu Eş Başbakanı Hediye Yusuf ile Tel Abyad Halk Meclisi Eş Başkanı Mensur El Selum seçilmişti. Yusuf, söz konusu meclisin hazırladığı “anayasa” ile çerçevesi çizilen federasyonun, Suriye’de ele geçirilen yeni bölgeleri de kapsayacağını söyledi. 

Hediye Yusuf ise, Menbic’in de “federasyona” dahil olacağını belirtti. Yusuf, ‘Rojava - Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin, IŞİD’den kurtarılmasının ardından Menbic’i yönetmesi için kurulan yerel konsey yetkilileri ile geçen hafta tartışıldığını aktardı. 

‘TÜRKİYE KIZACAK’

Yusuf, “Plan hakkında onlara bir fikir verdik ve Menbic’in kurtarılmasının ardından demokrarik federal bölgeye katılmasını arzuladığımızı ifade ettik. Konuya olumlu baktılar, planı sevdiler” dedi. Ancak Yusuf, Menbic konseyinin geçici nitelikte olduğunu, kararı daha sonra kurulacak kalıcı konseyin alacağını söyledi. Reuters’a adını açıklamadan konuşan Menbic konseyi yetkilileri bu ifadeyi doğruladı. Reuters, bu adımın PYD’yi PKK ile birlikte terör örgütü kabul eden Türkiye’yi kızdıracağı yorumunda bulundu.

Yusuf, planlarını açıklamak amacıyla ABD, Rusya ve Avrupa’da görüşmeler yaptıklarını, bu toplantılarda yetkililere “amaçlarının bağımsız bir devlet kurmak olmadığını” aktardıklarını söyledi. Yusuf, ayrıca ABD Başkanı Barack Obama ve Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya konu hakkında mektup gönderdiklerini belirtti. Yusuf, “Bu planın kabul edilmesini bekliyoruz; uluslararası, bölgesel ve iç destek almak için çalışıyoruz” dedi.

Milliyet