MedyaFaresi MedyaFaresi

Putin’den Macron’a doğrudan doğruya: Rusya’da sarı yelekliler istemiyoruz

Emmanuel Macron'un Moskova'da devam eden protestolarda polislerin eylemcilere çok sert davrandığını düşündüğünü söylemesi üzerine Putin, Fransa'da gösteri yapan Sarı Yelekliler hareketinden 11 kişinin öldüğünü hatırlattı.

Eklenme: 20 Ağustos 2019 11:55 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 11:58

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘zenginler kulübü’ olarak nitelendirilen G7 zirvesinden beş gün önce gittiği Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte düzenlediği basın toplantısı sırasında, Rusya’daki yerel seçimlere yönelik protestoları hatırlatan Macron’a, karşılık olarak Fransa’daki ‘sarı yelekliler’ protestolarını hatırlattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, 2014’de Kırım’ı ilhak etmesinden sonra G8’den çıkarılan ve dolayısıyla G7’ye dönüşen ‘zenginler kulübü’ne, Rusya’nın yeniden dönüşünün önünü açmak istediği ve bir anlamda zirveye dahil ettiği belirtiliyor.

Reuters’in haberine göre iki devlet başkanının düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında Macron, Rusya’da yaklaşık bir aydır devam eden yerel seçim protestolarına şu sözlerle değindi: “Bu yaz, Avrupa Konseyi’nin herhangi bir üyesi gibi, Rusya’nın da tam anlamıyla saygı duyması gereken, protesto özgürlüğü, ifade özgürlüğü, düşünceleri açıklama özgürlüğü ve seçimlere katılma özgürlüğünü sağlaması için çağrıda bulunuyoruz.”

Macron’un bu sözleri üzerine ise Putin, şöyle dedi: “Burada bunu konuşmaktan rahatsızlık duyuyorum ama hesaplamalarımıza göre Fransa’da, Sarı Yelekliler protestoları sırasında 11 kişi öldü, 2 bin 500 kişi de yaralandı. Rusya’nın başkentinde böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. İç politik durumumuzun kesinlikle hukuk çerçevesinde gelişmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.”

Macron ise Putin’in Fransa’daki olaylarla Rusya’dakileri karşılaştırmasının doğru olmadığını belirterek, ‘Sarı Yelekliler’in en azından seçimlerden yana olduğunu belirterek şu yanıtı verdi: “Sarı Yelekliler, Avrupa Parlamentosu seçimlerine özgürce katılabildi ve yerel seçimlere de özgürce girecekler ve elbette bu çok iyi oldu. Onların seçimlerde kendilerini özgürce ifade edebilmelerinden memnunum. Bu, çatışmayı azalttı. Çünkü ülkemiz, insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği, özgürce pnrotesto yapabildiği ve özgürce seçimlere katılabildiği bir yerdir.”

Etiketler : Macron, Putin, haber