MedyaFaresi MedyaFaresi

Profesör yaka paça dışarı atıldı..

YÖK'ün görevden aldığı Prof. Dr. Sinan Artan'ın 11. İdare Mahkemesi’nin kararıyla Haliç Üniversitesi'ndeki görevine bugün geri dönmesi ile üniversite karıştı.

Eklenme: 28 Ağustos 2013 17:21 - Güncelleme: 04 Mart 2016 07:54

Hürriyet\'ten Burcu Purtul Uçar\'ın haberine göre; Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından geçtiğimiz yıl Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevinden alınan ancak İdare Mahkemesi kararıyla görevine geri dönen Prof. Dr. Sinan Artan bir kaç kez girişimde bulunmasına rağmen üniversitenin kapısından içeri alınmıyordu. Artan mahkeme kararının 47. gününde yanında avukatı ve bazı eski heyet üyeleriyle Haliç Üniversitesi’ne giderek eski odasına girdi. Profesör ve yanındakiler okulun güvenlik görevlileri tarafından zorla dışarı çıkarıldı. Yaka paça dışarı atıldığını söyleyen Prof. Artan, “Biz sadece mahkeme kararının uygulanmasını istedik. Ancak karga tulumba dışarı atıldık” dedi.

Güvenlik içeriye almadı

Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) geçtiğimiz yıl Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sinan Artan’ı ‘öğretim üyeliği yapamaz’ diyerek görevden alması üzerine  Ankara 11. İdare Mahkemesi kararı iptal etti. Mahkeme, gerekçe olarak YÖK’ün bu konuda hiçbir görüş bildirme görev ve yetkisi bulunmadığını belirtti. Elinde mahkeme kararı ve polis eşliğinden geçtiğimiz günlerde üniversiteye giden Prof. Artan, güvenlik tarafından içeri alınmadı.

“Burası Patagonya mı”
Yanında avukatı ve eski mütevelli heyeti üyeleriyle bugün Haliç Üniversitesi\'ne gittiğini belirten Prof. Dr. Sinan Artan yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Biz mahkeme kararıyla bu sabah 08.30’da üniversiteye gittik. Savcıların dediğini yaptık. Odamıza geçtik. Bir anda odaya 30 kişi doldu. Gelen özel güvenlik elemanları bizi zorla yaka paça dışarı çıkardı. 8. kattan en aşağı indirdi. 44 yıldır bu devlete hizmet eden biri olarak böyle bir uygulamaya maruz kaldık. Patagonya’da olacak bir mesele Türkiye’de yaşandı. Mahkemenin verdiği karar üzerinden 47 gün geçti. Hala görevime geri dönemiyorum. Bunu anlamak mümkün değil. Biz odadan çıkarılırken Mahsur Topçuoğlu ve Ergun Köknar isimli kişiler gülüyorlardı. Biz üniversiteye girememe durumumuzu YÖK’e ve kurucu vakfa bildirdik.  Emri, Şişli Emniyet Müdürü Ünal bey vermiş. Ona bir Vali yardımcısı söylemiş. Ancak müdürle konuştum. kendisi ‘Ben ilgisiz kişilerin üniversiteden çıkarılmasını söyledim’ dedi. Konuyu önce Valimizle sonra da İçişleri Bakanımızla görüşeceğim.”

“Polis geldi ama bir şey yapmadı”

Prof. Artan’ın avukatı Gönül Demirtepe ise şunları söyledi:
“67 yaşındaki hocamızı tartaklayarak dışarı çıkardılar. 4 kişi oturduğu yerden zorla kaldırdı ve sürükleyerek götürdü. Beni avukat olmama rağmen kollarımdan zorla tutarak çıkardılar. Polis geldi ancak onlar bir şey yapmadı. Bunu yapan özel güvenlik elemanlarıydı. Biz bu durumu yaşarken Mansur Topçuoğlu da “Atın bunları atın. S.... bunları. Çabuk çabuk” diye yönlendirmede bulunuyordu. Bu kişiler hem kanunsuz işlem yaptılar hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin İdare Mahkemesi’nin kararını tanımadılar. Hepsi hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Hürriyet / Burcu Purtul Uçar