MedyaFaresi MedyaFaresi

Polisin dövdüğü genç kız şikayetçi olmadı!

Antalya'da polis şiddetine maruz kalan genç kız şikayetçi olmadı. ÇHD olay artık kamu davasıdır dedi.

Eklenme: 26 Haziran 2013 22:21 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 19:18
ANTALYA'da yeraltı otoparkında şiddete maruz kalan 3 gençten 20 yaşındaki E.S.O. adlı kız da polisler hakkında şikayetçi olmayacağını söyledi. Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin incelemesi sürerken, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, gençlerin şikayetçi olup olmasının dava süreci açısından bir önemi olmadığını söyledi ve olaya karışan polislerin işkence suçundan yargılanmasını talep ettiklerini kaydetti.
Sınıf arkadaşları 22 yaşındaki İ.A. ve 20 yaşındaki B.Ö. polisin coplu ve tekmeli saldırısına uğrarken diğerlerinden ayrılan E.S.O., "Olayın uzamasını istemiyorum. Çok bunaldım artık" dedi.

İNCELEME SÜRÜYOR

Antalya'da olayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler incelemelerine devam ediyor. Soruşturma kapsamında olayın yaşandığı Büyükşehir Belediyesi yeraltı otoparkının güvenlik kamera kayıtları da Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla otoparkı işleten belediye şirketi ANTEPE'den resmi yazıyla istendi.

GÖRÜNTÜLERİN DEVAMI

Olay gününe ait yapılan güvenlik kamera kayıtlarına incelemesinde görüntülerin kamuoyuna yansımayan kısmında B.Ö., E.S.O. ve İ.A.'nın otoparka giriş ve polis kontrolünde çıkış anlarının da bulunduğu iddia edildi. Ek görüntülerde gençlerin ardından yer altı otoparkına tam 22 polisin girdiği, fakat B.Ö. ve İ.A.'ya 17 polisin müdahalede bulunduğu ve E.S.O.'nun iki polisin kolları arasında, herhangi bir muameleye maruz kalmadan, yürüyen merdivenler kullanılarak yukarı çıkartılmasının yer aldığı kaydedildi. B.Ö. ve İ.A. da yine aynı şekilde otopark dışına çıkartıldığı sırada kısa süreli tartaklanmanın yaşandığı belirtildi.

OLAY KAMU DAVASI

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, polis şiddetine maruz kalan gençlerin şikayetçi olup olmamasının yargılama açısından bir önemi olmadığını söyledi. Olayın bir kamu davası şeklinde olduğunu ve görüntülerde yer alan 17 polis hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 94'üncü maddesinde düzenlenen 'işkence' suçu çerçevesinde şikayette bulunduklarını kaydeden avukat Ermiş, "Her bir polis hakkında 3 ayrı suçtan toplam 9 yıldan 24 yıla kadar hapis istemi talebimiz var" dedi.

Ermiş, ayrıca, olay gününe ait MOBESE kamerası görüntülerini dağıttığı gerekçesiyle de İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında 'görevi kötüye kullanmak'tan suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. MOBESE kayıtlarının olaylarla ilgili ceza soruşturmasının konusu olduğunu kaydeden avukat Ermiş, bunların paylaşılmasını suç oluşturacağını kaydetti.

DHA

17 POLİSİN DÖVDÜĞÜ 3 GENÇTEN BİRİ BAKIN KİM ÇIKTI?!