MedyaFaresi MedyaFaresi

Polis ODTÜ'ye girdi ağaçların kesimine başlandı

Polis barikat kurup vekiller ile akademisyenleri içeri almazken kesim için kamyonlar getirildi

Eklenme: 08 Temmuz 2019 12:35 - Güncelleme: 08 Temmuz 2019 12:38

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 40 dönümlük kavaklık alanına yapılmak istenen ve "Truva atı" olarak nitelendirilen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı ODTÜ’lü öğrenciler Kavaklık İnisiyatif adıyla 55 gündür nöbetteydi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Twitter hesabından yaptığı açıklamayla polisin ODTÜ'ye girdiğini duyurdu.

Polisin öğrencilere müdahalesinin ardından ağaçların kesimine başlandı.

Kesim devam ederken, inşaatın ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle mühürlemeye gelen Çankaya Belediyesi yetkilileri polis tarafından içeri alınmıyor.

CHP Ankara milletvekili Gamze Taşcıer, Twitter'da, "Çankaya Belediyesi görevlileri ODTÜ’de izinleri tamamlanmamış yapıyı denetlemek istiyor ancak atanmış rektör polise talimat vermiş almıyor. Kamu görevlilerini aracıma bindirdim ve tüm engellere rağmen ağaç katliamı yapılan alana getirdim" ifadelerini kullandı

Twitter'da ODTÜ Savunulmalıdır hesabı saat 12:00'de Kavaklık'ta basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Bir öğrencinin gözaltına alındığını bildiren ODTÜ Savunulmalıdır hesabı, ayrıca polis müdahalesi sırasında kafasından yaralanan bir öğrencinin şu an hastanede acil olarak tomografiye alındığını kaydetti.

CHP 26. dönem Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, Twitter'da, 5 öğretim üyesiyle birlikte ODTÜ rektörüyle görüşmeye gittiğini belirtti. Nazlıaka, "Beni görünce 'attığım tweetler' nedeniyle benimle görüşemeyeceğini söyledi. Fikir zenginliğinden beslenmesi gereken bir bilim yuvasının rektörüne bakın! Onun adına utandım" ifadelerini kullandı.

Destek için ODTÜ’ye giden vekil ve akademisyenler içeri alınmıyor. Polisin öğrencilere müdahalesinin ardından ağaçların kesimine başlandı. Öğrenciler destek çağrılarını sürdürüyor.

Mimarlar Odası geçen günlerde ODTÜ'de yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının ruhsatsız olduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulunmuştu.

HDP milletvekili Murat Çepni de ODTÜ Kavaklık'ta. Çepni, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "ODTÜ Kavaklık alanı polis tarafından ablukaya alındı" dedi. CHP 26. dönem Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka da Twitter hesabından ODTÜ Kavaklık'ta olduğunu ve durumun acil olduğunu kaydetti. Nazlıaka İnstagram hesabından canlı yayın yaptığını da belirtti.

Sendika.org'un aktardığına göre ODTÜ Mezunları Konseyi, “ODTÜ’ye yurt yapıyoruz” kampanyası başlatacaklarını duyurmuştu.

Konsey’in yapmış olduğu açıklamanın tam metni şöyle:

"Daha iki gün önce;

Sorumluları bir kez daha uyarıyoruz. ODTÜ’nün yurt sorununu da öğrenci, öğretim üyesi, çalışan ve mezunları ile biz ODTÜ’lüler çözeceğiz. ODTÜ’nün üniversite bütünlüğünü bozacak her türlü girişimin karşısında olacağız, demiştik.
Bugün buradan duyuruyoruz ki;

ODTÜ’nün, ODTÜ öğrencilerinin ihtiyacı olan yurdu biz ODTÜ’lüler yapacağız.

Ülkenin ekonomik olarak dar boğazda olduğu bugünlerde KYK mali olanaklarını başka yerlerde kullansın.

Yasal gereklilikler yerine getirilmeden başlatıldığı söylenen çalışmalar için de hukuki girişimlerde bulunacağız. Ve yapılan protokolün iptalini talep edeceğiz.

Biz ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi olarak;

ODTÜ’ye yurt yapma kampanyası başlatıyoruz. Başta Rektörlük olmak üzere tüm ODTÜ bileşenlerini ve ODTÜ dostlarını kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz.

Yarın bankalarda açtıracağımız;

'ODTÜ’ye yurt yapıyoruz' kampanyası hesabını duyuracağız."

Etiketler : polis, ODTÜ