MedyaFaresi MedyaFaresi

Polimetre’den 23 Haziran sonuçları çalışması: Hangi seçmenin ayağı sandığa gitmedi...

Siyasi veri analisti M. Günal Ölçer’in sahibi olduğu Polimetre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iki ayrı tarihlerde 31 Mart -23 Haziran’da yapılan seçim sonuçlarını karşılaştırdı, 75 sandık sorucuna ilişkin ‘Kesin Sonuç Raporu’nu yayınladı.

Eklenme: 27 Haziran 2019 18:15 - Güncelleme: 27 Haziran 2019 19:26

(Hülya Karabağlı / Medyafaresi.com Özel Haber) -  Buna göre, hangi partiye sempati duyduklarına bağlı olmaksızın tüm seçmenler bu seçimde daha az geçersiz oy kullandı, Ekrem İmamoğlu’na destek artarken Binali Yıldırım’a azaldı.

CHP, İYİ, MHP seçmenleri bir öncekine oranla sandığa daha fazla gitti. HDP’li seçmen yüzde 1.8, SP’li seçmen yüzde 2.3 oranında önceki seçime göre sandığa daha az gitti.  AKP’li seçmenin sandığa gidişi yüzde 0.2 gibi düşük az miktarda azaldı.

Polimetre, daha önce 40 sandık sonucu üzerinden yaparak açıkladığı ‘Erken Sonuç Raporu’ çalışmasını 75 sandık esas alarak “Kesin Sonuç Raporu olarak açıkladı. Son çalışma, AKP oy oranının en yüksek olduğu 512 sandık,  MHP oy oranının en yüksek olduğu 172 sandık, CHP oy oranının en yüksek olduğu 492 sandık, HDP oy oranının en yüksek olduğu 87 sandık, IYI oy oranının en yüksek olduğu 190 sandık, SP oy oranının en yüksek olduğu 16 sandık, DSP oy oranının en yüksek olduğu 25 sandık esas alınarak gerçekleştirildi.

Kesin Sonuç Raporu esas alınarak yapılan çalışma şöyle.

1. AKP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; Oy Kullanma Oranı (%0.2) ve Geçersiz Oy Oranı (%1.7), Yıldırım’a  destek oranı (%2.1) azalırken, İmamoğlu’na destek (%4.0) artıyor.

2. MHP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; Geçersiz Oy Oranı (%2.4), Yıldırım’a  destek oranı (%4.6) azalırken, Oy Kullanma Oranı (%0.3) ve İmamoğlu’na  destek (%6.2) artıyor.

3. CHP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; Oy Kullanma Oranı (%3.9) ve İmamoğlu’na  destek (%3.5) artarken, Geçersiz Oy Oranı (%0.7) ve Yıldırım’a  destek oranı (%2.6) azalıyor.

4. IYI Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde;

Oy Kullanma Oranı (%1.2), İmamoğlu’na destek (%5.9) artarken, Geçersiz Oy Oranı (%1.6) ve Yıldırım’a destek oranı (%4.0) azalıyor.

5. HDP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; İmamoğlu’na  destek (%4.0) artarken, Oy Kullanma Oranı (%1.8), Geçersiz Oy Oranı (%2.4) ve Yıldırım’a destek oranı (%2.1) azalıyor.

6. SP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; İmamoğlu’na destek oranı (%5.7) artarken, Oy Kullanma Oranı (%0.3), Geçersiz Oy Oranı (%1.6) ve Yıldırım’a destek (%0.9) azalıyor.

7. DSP Seçmeninin yoğun olduğu mahallelerde; İmamoğlu’na destek (%10.0) artarken, Oy Kullanma Oranı (%0.1) ve Geçersiz Oy Oranı (%4.2) ve Yıldırım’a  destek oranı (%3.0) azalıyor.

SONUÇ:

31-Mart ve 23-Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçlarının karşılaştırılmasından,

• Seçimlerin hangi partiye sempati duyduklarına bağlı olmaksızın, tüm seçmenler;  daha az geçersiz oy kullandılar (tek seçim ve az aday nedeni ile geçerli oy kullanmak kolaylaştı), İmamoğlu’na  desteklerini arttırdılar, Yıldırım’a desteklerini azalttılar

• CHP, IYI, MHP seçmenleri önceki seçime göre sandığa daha fazla gittiler

• HDP’li seçmeni (%1.8), SP’li seçmen (%2.3) önceki seçime göre sandığa daha az gittiler

• AKP’li seçmenin sandığa gitmesi az miktarda (%0.2) azaldı

• AKP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha az sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği, İmamoğlu’na  desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı,

• MHP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha çok sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği,  İmamoğlu’na desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı,

• CHP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha çok sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği, İmamoğlu’na  desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı,

• IYI seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha çok sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği,  İmamoğlu’na  desteğini arttırdığı,  Yıldırım’a desteğini azalttığı,

• HDP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha az sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği, (ancak en yüksek geçersiz oy oranı HDP’li seçmenin yoğun olduğu mahallelerdir), İmamoğlu’na  desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı,

(AKP’nin son anda yaptığı APO ve Osman ÖCALAN hamlelerinin HDP seçmeni nezdinde daha az sandığa gitmek ve daha çok geçersiz oy vermek şeklinde karşılık bulduğu anlaşılmaktadır.)

• SP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha az sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği,  İmamoğlu’na  desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı,

• DSP seçmeninin yoğun olduğu mahallelerdeki seçmenin; daha az sandığa gittiği, daha az geçersiz oy verdiği,  İmamoğlu’na desteğini arttırdığı, Yıldırım’a desteğini azalttığı hesaplanmaktadır

(Hülya Karabağlı / Medyafaresi.com Özel Haber)