MedyaFaresi MedyaFaresi

PKK erken seçim istiyor

Erken seçim isteyen PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Bese Hozat, seçimin HDP'ye yarayacağını söyledi.

Eklenme: 08 Temmuz 2015 17:00 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 16:00

ürk siyasetinde erken seçim olasılığının günden güne ağırlık kazanmasına PKK'dan da yanıt geldi. PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Bese Hozat, Yeni Özgür Politika'ya yazdığı yazıda erken seçimin en çok HDP'ye yarayacağını söyledi. Hozat HDP'yi de seçimden sonra pasif kalmakla eleştirdi. Hozat "HDP'de seçim sonrası pasif bir durum yaşanıyor." dedi. Hozat şunları söyledi:

"ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ BİTER"

"Açık ki bir erken seçimde AKP tamamen biter. 7 Haziran'da aldığı oyların çok daha fazla gerisine düşer. AKP'nin on üç yıllık iktidar süreci iyi analiz edilirse görülecektir ki AKP çözüm ve barış söylemlerini geliştirdiği dönemlerde oylarını artırarak çok güçlü bir noktaya gelmiş, savaş, inkar ve imha politikalarını açıktan dillendirdiği ve yürüttüğü süreçlerde ise ciddi bir oy ve güç kaybına uğramıştır. Geldiği bu nokta ise bunun bir sonucudur. AKP Kuzey'de, Türkiye'de, Rojava'da ve genel olarak bölgede yürüttüğü baskı ve savaş politikaları sonucu 7 Haziran'da iktidardan düştü, yenildi. Bu politikalar AKP'yi içte ve dışta baskıcı, faşist, hegemonya peşinde koşan bir iktidar haline getirdi, yolsuzluklar, hırsızlıklar da buna eklenince kendi felaketi oldu. AKP bir erken seçimle bırakalım bu durumu düzeltmeyi kendisini daha beter hale getirecektir.

ERKEN SEÇİM HDP'YE YARAR

Bir erken seçim doğru yaklaşılır ve iyi çalışılırsa en fazla HDP'nin yararına olacaktır. Türkiye'de demokratik mücadelenin güçlenmesine ve çözüme daha fazla hizmet edecektir. HDP'yi Türkiye'yi yönetir noktaya getirecektir. Aslında HDP açısından mevcut geldiği nokta da Türkiye'nin gündemini ve politikalarını belirleyebilecek bir noktadır. Bunu çok iyi değerlendirip aktif bir siyaset yürütmesi gerekiyor.

HDP'DE PASİF BİR DURUM YAŞANIYOR

HDP'de seçim sonrası pasif bir durum yaşanıyor. Bu durum hızla aşılmalıdır. HDP ve tüm demokratik güçler, çevreler ortaya çıkan bu büyük fırsatları ve imkanları çok iyi görerek demokrasi mücadelesini yükseltmeli, olası erken bir genel seçime güçlü hazırlık yapmalıdır. Kürtler, Türkiye halkları, kadınlar, aydınlar ve tüm demokrasi güçleri Önder Apo'nun özgürlüğü, demokratik çözüm ve barış için demokratik mücadeleyi en güçlü bir biçimde yürüterek, Türkiye'nin her sokağını ve meydanını toplumsal mücadelenin merkezi haline getirebilmelidir. Çünkü Türkiye'de barışın ve demokrasinin yolu radikal demokratik mücadeleden geçiyor."