MedyaFaresi MedyaFaresi

Piyasada 5 lira kalmadı

Çocuklara bayram harçlığı vermek isteyenlerin piyasadan fazla miktarda 5 liralık banknot toplaması, esnafa para üstü vermede güçlük yaşatıyor.

Eklenme: 03 Ekim 2014 02:33 - Güncelleme: 25 Mart 2016 21:10

Kurban Bayramı'nda çocuklara bayram harçlığı vermek için vatandaşların piyasadan fazla miktarda 5 liralık banknot toplaması nedeniyle özellikle Anadolu kentlerinde esnaf, alışverişlerde para üstü vermekte zorlanıyor.

Balıkesir’e bağlı Dursunbey Esnaf Odası Genel Sekreteri Ramazan Atam bayram öncesi bazı iş kollarında esnafın en yoğun günlerini yaşadığını söyledi. Bayram giysisi kadar misafirlere ikram etmek için şeker, çikolata, kahve, içecek alışverişinin de bu dönemde arttığını vurgulayan Atam, "Harçlık, önemli bayram geleneklerimiz arasında yer alıyor. Çocukları sevindirmek isteyenler çok oluyor. Bayram öncesinde bayram harçlığı için piyasadan 5 TL toplayanlar da artıyor. En ideal harçlık 5 TL olunca vatandaşlar esnaftan, seyyar satıcılardan ve mümkün olduğunca bankalardan 5 TL'lik alıyor" diye konuştu. Atam, fazla miktarda 5 liralık banknot toplanınca piyasada sıkıntı oluştuğunu anlattı.

Bu sıkıntının bayram sonuna kadar sürmesini beklediklerini dile getiren Atam, "Esnaf, para üstü vermekte zorlanıyor. Bayramın birinci günü çocuklar para harcamaya başlayınca durum normale döner ancak bugün ve arife günü esnaf biraz daha zorlanacak" ifadesini kullandı.