MedyaFaresi MedyaFaresi

Pepsi'nin çok seksi bulunan reklamı aklandı!

Pepsi Max'in, ilk kez Şubat ayında yayınlanan \"Asteroid\" isimli reklamı, İngiliz Reklam Denetleme Kurumu (ASA) tarafından aklandı.

Eklenme: 15 Temmuz 2010 14:37 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 10:14

Pepsi Max'in, ilk kez Şubat ayında yayınlanan "Asteroid" isimli reklamı, filmin sex elde etme aracı olarak hileye göz yumduğuna dair gelen 49 şikayetin ardından İngiliz Reklam Denetleme Kurumu (ASA) tarafından aklandı.

ITV'nin isteğe bağlı video servisinde de gösterilen ve Abbott Mead Vickers BBDO tarafından yaratılan televizyon reklamı, barda yan yana oturan bir kadın ve adamı gösteriyordu.

Reklamda bardaki televizyonda bir flaş haber ekrana geliyor ve muhabir "artık resmen büyük bir asteroid evren ile çarpışmak üzere olduğunu, bunun yaşamı yok edeceğini doğrulayabilirim" diyordu. Bunun üzerine, bardaki kadın ve adam bir an için bir birlerine bakıyorlar ve sonra öpüşmeye başlıyorlar ve yere düşüyorlardı. Reklamın sonunda ise, barmen ve muhabir mutfaktan bozma taklit bir haber stüdyosunda gösteriliyordu. Reklamı izlemek için tıklayın...
 

Reklama gelen 49 şikayette 34 izleyici, reklamın seks elde etme aracı olarak aldatmaya, tecavüze ya da cinsel saldırıya göz yumduğu için zararlı olduğunu düşündü.

Ayrıca, 36 izleyici de reklâmın, kadınları alçalttığını ve erkekleri cinsel saldırgan olarak tasvir ettiği için saldırgan ve cinsiyetçi olduğunu belirtti.

Pepsi, erkeklerin çekici kadınların ilgisini kazamaya çalışma konseptinin, evrensel bir hikaye olduğu ve reklamcılık dahil olmak üzere pek çok yayın içeriğinde sıklılıkla kullanıldığını belirtti.

8 izleyici, reklamın çocukların televizyon izlediği saatlerde yayınlanmaması gerektiği yönünde fikir beyan etti.

Pepsi ise izleyicinin çoğunluğunun reklamın, genel kabul görmüş ahlaki, sosyal ve kültürel değerlere saldırdığına inanmadıklarını, düşündüklerini belirtti.

ASA kendisine gelen 49 şikâyetin hepsini inceledi ve reklâmın fantastik bir senaryo sunduğunu ve yaygın bir suç teşkil etmediği için her hangi bir işlem yapmayı gerektirmediğine hüküm verdi. Ancak ASA, reklâmın yayın saati konusunda gelen şikâyetleri haklı bularak, çocukların yoğun olarak televizyon izledikleri saatlerde ve izledikleri programların arasında yayınlanmaması gerektiğini belirtti.
 
Medyaloji