MedyaFaresi MedyaFaresi

Paris'te flyboard'la uçan askere yoğun ilgi!

Fransa'nın başkenti Paris'te 14 Temmuz 'Bastille Günü' kutlandı. Kutlamalarda flyboard adlı araçla havada gösteri yapan 'uçan asker' dikkat çekti.

Eklenme: 15 Temmuz 2019 00:04 - Güncelleme: 14 Temmuz 2019 23:11

Fransa'nın başkenti Paris'te 14 Temmuz 'Bastille Günü' kutlandı. 1789 Fransız İhtilali’nin yıl dönümünde şehrin ünlü Champs-Elysees bulvarında yapılan geçit törenini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel birlikte izledi.

Süvari birlikleri, gösteri uçakları ve yüzlerce askerin boy gösterdiği kutlamalarda Fransa ordusunun yeni teknolojileri olan arazi robotları ve flyboard adlı araçla havada gösteri yapan 'uçan asker' dikkat çekti.

Flyboard'u 2018 yılında icat eden Franky Zapata adlı Fransız mucit, iki gün boyunca hazırlandığı kutlamalarda elinde silahıyla adeta gövde gösterisi yaptı.

Concorde Meydanı üzerinde uçan, Macron ve Merkel'in de bulunduğu protokol tribününü selamlayan Zapata'yı birçok siyasi ve Avrupalı lider de yakından merakla izledi. Uçan askerin Champs-Elysees Zafer Takı ve Eyfel Kulesi semalarında çekilen görüntüleri de oldukça ilgi çekti. Zapata özel kostümü, silahı ve bazı ekipmanlarının bulunduğu sırt çantasıyla adeta bir 'süper kahramanı' andırdı.

Daha önceden jet-ski pilotu olarak çalışan Franky Zapata, 'flyboard' adlı buluşuyla Fransız ordusuna büyük katkı sağladığı gerekçesiyle 1.3 milyon euro para ödülüne layık görülmüştü. Üzerinde beş adet jet motoru olan flyboard 2.000 metre yüksekliğe ve 200 kilometre hıza ulaşabiliyor. Savunma ve Teknoloji Ajansı Başkanı Emmanuel Chiva, flyboard'u savaş durumunda zorlu arazi şartlarında mühimmat, gıda, ilaç ya da yaralı bir askerin taşınması amacıyla kullanmayı düşündüklerini belirtti.

Geliştirme aşaması devam eden flyboard hava aracını Amerika Birleşik Devletleri satın almak istemiş ancak Fransız ordusu devreye girerek bu teknolojinin ülkede kalmasını sağlamıştı.