MedyaFaresi MedyaFaresi

Paris katliamının arkasındaki isim açıklandı

Paris katliamının ardındaki ismin Belçikalı Abdülhamit Ebayud olduğu belirtildi.

Eklenme: 16 Kasım 2015 12:08 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 04:36

Paris katliamının ardındaki ismin Belçikalı Abdülhamit Ebayud olduğu belirtildi. 

Paris katliamını gerçekleştiren saldırganlardan ikisinin daha kimliğinin belli olduğu açıklandı. Savcı François Molins, intihar saldırganlarından birinin daha önce 'terörizmle' suçlandığını belirtti.

Saldırganlarla ilgili son gelişmeler şöyle: 

Salah Abdeslam, 26 - Polis tarafından aranıyor
Mohammed Abdeslam - Belçika'da tutuklandı
Brahim Abdeslam, 31 - Voltaire Bulvarı'nda kendini patlattı
Ismail Omar Mostefai, 29 - Bataclan konser salonunda öldü
Bilal Hadfi, 20 - Stade de France stadyumunda öldü
Diğer dört saldırgan, saldırılar sırasında öldü

FRANSA'DA İNSAN AVI

Paris'teki kanlı saldırılardan sonra failleri yakalamak için ülke sathında başlatılan arama çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. En az bir şüphelinin firarda olduğu ve Belçika savcılığının 26 yaşındaki Abdeslam Salah hakkında uluslar arası yakalama emri çıkardığı öğrenildi. ‘Le Monde' gazetesinin haberinde Salah'ın Cumartesi günü Belçika sınırı yakınlarında polis tarafından kontrol edildiği ve aynı araçta iki şahsın daha bulunduğu belirtildi. Bataclan saldırısını düzenleyenler tarafından kullanılan aracın Salah tarafından kiralandığı saatler öncesinden resmi makamlara bildirilmişti. Salah'ın kardeşi Bataclan konser salonunda düzenlenen ve en az 90 kişinin öldürüldüğü saldırının canlı bomba failleri arasında bulunmaktaydı.

İspanyol ‘El Pais' gazetesinin internet sitesindeki haberde Fransız makamlarının Salah'ın İspanya'ya kaçmış olabileceği ihtimali üzerinde de durduğu ve İspanya ile Belçika makamlarının Şengen enformasyon sistemi üzerinden Salah hakkında uyarıldığı belirtildi.

 

POLİS DURDURUP BIRAKTI

Abdeslam'ın saldırı sonrasında Belçika sınırında polis tarafından durdurulup salındığı bildirildi. İddiaya göre, Cumartesi günü polis, Belçika sınırında Abdeslam'ın içinde bulunduğu aracı durdurdu. Sorgulanan ve evrakları kontrol edilen şüpheli, beraberindeki iki kişiyle birlikte salındı. 

Salah Abdeslam'in, 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonunun yanında bulunan ve saldırganlar tarafından kullanıldığı düşünülen Volkswagen Polo marka siyah aracı kiraladığı belirlendi. Bir Fransız polis yetkilisi, dünyayı şoke eden olayla ilgili tutuklamalardan en az birinin, söz konusu aracın içinde bulunan ve Belçika'dan alınan bir park bileti sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Bir başka polis yetkilisi ise Paris'in banliyösü Montreuil'de bulunan ve saldırılarda kullanıldığı belirlenen Seat marka araçta da üç Kalaşnikof buluduğunu söyledi. 

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI 

Fransız Haber Ajansı (AFP) emniyet makamlarına atfen Paris banliyölerinden Bobigny'deki bir evin arandığını ve polisin semt sakinlerinden bilgi aldığını bildirdi. Aramanın sonuçları hakkında açıklama yapılmadı. Yerel gazetelerdeki haberlere göre gece saatlerinde Toulouse kentindeki cihatçı çevrelere özel güvenlik timleri tarafından kapsamlı operasyon düzenlendi. AFP operasyonunun sadece Paris'teki saldırılarla ilgili olmayıp, genel terörle mücadele kapsamında düzenlendiğini bildirdi. Operasyonda en az üç kişinin tutuklandığı ve aramalarda silah bulunduğu öğrenildi. Fransız güvenlik birimlerinin gece saatlerinde Grenoble'deki 15 ayrı yerde arama yaptığına da haberlerde yer verildi.

SALDIRGANIN NİYETİ STADA GİRMEKTİ

Eş zamanlı saldırıların üç ayrı ekip tarafından düzenlendiği kesinlik kazandı. Saldırganlar koordineli olarak Fransa başkentindeki altı hedef ile Saint-Denis'te Kalaşnikoflarla saldırıya geçtiler ve hepsinin üzerinde de aynı tip bombalı yelek bulunmaktaydı. Militanlar, Fransa ile Almanya arasındaki milli futbol karşılaşmasının yapıldığı 80 bin seyirci kapasiteli stadyuma da sızmaya çalıştılar.