MedyaFaresi MedyaFaresi

Özgener'den Yıldırım'a gönderme: 'Skor yöneticiliği yapıyor'

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Fenerbahçe'den hakeme gösterilen tavıra ateş püskürdü!

Eklenme: 23 Mart 2010 15:02 - Güncelleme: 27 Şubat 2016 09:18

TFF Başkanı Özgener Federasyon'un İstinye'deki merkezinde bir basın toplantısı düzenledi;

"Galatasaray eski başkanını Özhan Canaydın'ı kaybettik. Türk sporu, önemli bir spor adamını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor. Galatasaray Kulübü ve Kulüpler Birliği'nin eski başkanı değerli spor adamı Özhan Canaydın'a rahmet dilerken, acılı ailesine Galatasaray camiasına başsağlığı diliyorum. Çok değerli büyüğüm ve ağabeyimi kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Güne Özhan Canaydın'ı acı haberini alarak başlayınca bu toplantıyı iptal etme kararı vermiştik. Daha sonra toplantının içeriğini ve söylemek istediğinmiz düşününcenin Özhan Canaydın başkanın Türk furtboluna kazanadırdığı fair-play ve dostluk ilkeleri ile bağdaştığı için toplantımızı gerçekleştirmeye karar verdik. Bazı gelişmeler önemli bir gündem oluşturmuş durumda. İçeriği hadsas gündem madeeleri ile ilgilşi mamuoyunu farklı noktaya götürmemesi için bilgilendirme gereği doğdu."

"Diyarbakırspor hakkında kararlarımız adaletsiz değil"

"Son derece önemli konularda medyanın son derece yanlış bir şekilde sansasyonel olanın peşinden gittiğini görüyoruz. Aldığımız kararları uluslararası normlara göre ve yasaların bize verdiği yetkiye göre objektif bir şekilde aldığımızı hatırlatmak istiyoruz. Herkes yorum yapmakta özgürdür. Ancak bu durum eleştirisel yönde adeletsiz olarak yapılmaktadır. Türk futbolunda son derece önemli ve pozitif gelişmeler olmaktadır. Yayın haklarının rekor ücrete satılması, dünyanın en büyük organizasyonlarından birinde en güçlü aday haline gelmemiz, futbolumuzun bariz şekilde yükselişini gösterirken, futbol ailemizi temsil edenlerin her aklına geleni söylemesi kaos ve şiddet ortamına teşvik ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçı sonrası herkes bir şeyler söyledi, kararlar konusunda yorum yaptı. Futbol Federasyonu'nun aldığı kararların nedenleri ayrıntıları ile incelemedi. Hangi normlara, hangi kanunlara ve devletin hangi yetkililerinin görüşünü alarak bu kararı verdiğini araştırmadı. Futbola siyasetin karıştığı yönünde yakıştırmalarda bulundu. Hakem ve gözlemci raporlarını detayına kadar inceledik. İstanbul'un güvenliğini sağlayan kurum, bu olaylarda provakatör bir grubun başrol oynadığı görüşünü bize iletti. Federasyon, aldığı kararı tüm bu raporlar ışığında aldı. Olaya siyasetin karıştığı yakıştırmalarının yapılması ve bu şekilde yorumların yapılması üzücü. İki maçta çıkan olaylarda niye iki maçta ayrı takımların ev sahibi olduğunu göz önüne alınmadılar? İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un disiplin kuruluna sevkedildiğini de görmezden geldiler? Bizim gösterdiğimiz hassasiyeti, milyonların algısına büyük etki ededen medyadan da bekliyoruz."

"Hakem hatalarını can olarak kullanıyorlar!"

"Üzerinde durmak istediğim bir diğer olay da son haftalar yaklaştıkça gündeme gelen hakem hataları. İstediği saha sonuçlarını elde edemeyen kulüpler, bunu can simidi olarak görmeye başlamıştır. Hakemlerin hatalar yapabileceğini, FIFA ve UEFA'nın bunu en aza indirmek için çalışmalar yaptığımını bildirmiştik. Dünya liglerinin izleyen herkes hataların sadece Türkiye'de yapılmadığını biliyor ve yeni örneklerle görüyor. Hakemliğin ileri igitmesi için çalışılıyor. Hiçbir zaman hata yapılmıyor görüşünü dile getirmedik. Futbolun sadece hakem hatalarından ibaret olmadığını söyledik. Bu konunun son derece hassas olduğu söyledik. Hakem hatalarının bazı kulüpler için kötü saha sonuçlarından kurtuluş unsuru ve başarısızlıkta kaçış gerekçesi olduğunu gözlemlemeye başlıyoruz. Temsil ettiği kulüplerin internet sityelerinden tehdit etmeye ve basın toplantılarında isimler verilerek hedef gösterilmeye çalışıyorlar. Kulüpleri için menfaat sağyalacağını düşünerek bu davranışların sergilendiğini düşündüğümüzde gelişmeleri büyük üzüntü içinde izliyoruz. Adaletsizlikle suçlanmamız karşısında sessiz kalmayacağımızı belirtmek istiyoruz. Bir kulübümüz internet sitesinden Galatasaray-Ankaragücü maçında yaşananları ve geçmişte alınan bazı kararları sıralamış adeletsizten bahsetmiş. Aslında ortaya koyulan tez anlamını en baştan yitirmiştir, Fenerbahçe-Everton maçında yaşananları ele aldığımızda. 2005 yılında Everton ile oynanan özel müsabakada taraftarın silahla yaralanmasına 1 maç ceza verilirken, bir taraftarın tribünden atılmasını münferit görülerek para cezası verilmesinin Fenerbahçe'ye düşmanca tavır olduğu öne sürülmüştür. Everton maçıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı 13 ayrı tutanak bulunmaktadır, Polis Amiri'nin hazırladığı. Müsabakadan 2 gün önce yapılan güvenlik toplantısında staydum dışına güvenlik duvarı oluşturulması istenilmiş ama bunun yerine getirilmediği görülmüştür. Stat kapılarının polisin uyarılarına rağmen başkanın talimalatlarıyla açıldığı ve içeriye biletsiz seyirci malzeme girişine açık bırakıldığı açık ve net şekilde ifade edilmiştir. Hatta raporlarda emniyetin kulüp yetkilerini bu konuda uyardığı da belirtilmiştir. Üst aramasız seyirci alımı nedeniyle ateşli silahla bir kişinin yaralanma olayı gerçekleşmiştir. Bu nedenle ağır güvenlik zaafiyetinden dolayı 1 maç ceza verilmiştir. Bu ceza yaralanan taraflarla ilgili değildir. Beşitaş-Rize maçında bir taraftarın bıçaklanarak öldürülmesi ile Galatasaray-Ankaragücü maçında yaşanan olay bağdaşlaştırılmaya çalışılmaktadır. Oluş şekli ve gelişmeler incelenediğinde bunun yanlış olduğu görülmektedir.. Beşiktaş-Rize maçında kapalı tribünde bir Beşiktaş taraftarının bıçaklanarak hayatını kaybettiği belirtildimiştir. Disiplin yargılanması neticesinde 3 maç seyircisiz oynama cezası verilmiştir. Ceza gerekçesinde, olayın meydana gelmesinde ev sahi takımın güvenliği sağlayamadığı ve daha önce de benzer olayların yaşandığı vurgulanmıştır.
Galatasaray maçında yaşanan olayın Tahkim Kurulu süreci dolmadığından bu müsabakayla ilgili herhangi bir açıklama yapmayı doğru bulmadığımız söylemek istiyorum. Kamera görüntüleri incelendiğinde adam atmak fiilinin olup olmadığını ve güvenlik zaafiyetinin bulunup bulunmadığı kamuoyununa taktidirine bırakıyorum.

Disiplin Kurulu, Bursaspor-Fenerbahçe maçında çıkan bıçaklı kavgada 6 kişinin yaralanması olayının münferit olaylar olduğu için seyircisiz oynama cezası vermemiştir. Adalet isteyenlerin aynı açıklamanın sonunda kişileri düşman ilan ederek milyonlara hedef göstermenin anlamı yoktur. Sorumluluklarını unutarak menfaatine göre olayları yorumlayarak menfaat elde etmekl isteyenlerle tüm yetkilerimizi kullanalanarak önlemlerini alacağız, mücadelemizi sürdürüeceğiz. Döner şiddetten t5ans sağlayanların sporun doğru ve suça her hafta sonu sporcularımızın."

Skor Yöneticiliği yapılıyor! 

"Son olarak altını çizerek belirtmek istiyorum; biz büyük bir çaba ile çalışıyoruz. Bazı yöneticilerimiz Türk futbolunun geleceğini bir kenara bırakarak spor değil, skor yöneticiliği yapıyorlar. Herkesi futbolun geleceğine odaklanmaya davet ediyoruz."