MedyaFaresi MedyaFaresi

Özer Sencar: Seçimin kazananı HDP ve CHP'dir

Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar, 7 Haziran Genel Seçimlerinin analizini Radikal'de yaptı. İşte Sencar'ın çarpıcı analizi.

Eklenme: 08 Haziran 2015 10:40 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 09:46

7 Haziran milletvekili seçimi Türkiye için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.  2002 yılından bu yana devam eden tek başına iktidar döneminin sonuna gelindi. Önümüzdeki süreç koalisyon görüşmelerine sahne olacak. İşte bu yeni süreci başlatan 7 Haziran seçimin mağlubu seçimden birinci parti olarak çıkmış olsa da  AKP ve daha önemlisi Erdoğan'dır. Seçimin kazanan partileri ise HDP ve CHP 'dir.

Son yıllarda neredeyse bütün seçimlerde ‘mağdur’, ‘mazlum’ algısıyla seçim kazanan, iktidardayken bile hala muhalefetmiş gibi görülen, hataları, yanlışları onu tam iktidar yapmayan vesayet kurumlarına yüklenilen AKP bu seçime ‘mutlak muktedir’ olarak girdi. Toplumun tanıklık ettiği başarısızlıkları, hukuksuzlukları, yolsuzlukları, adaletsizlikleri başkasına fatura edebilecek durumda da değildi. Ayrıca Erdoğan’ın tarafsızlık ilkesini bir yana bırakarak ‘partizan’ bir Cumhurbaşkanı portresi çizmesi AKP’nin kurumsal kimliğine ve ciddiyetine zarar verdi. Demokratik teamüllere ve Anayasa'daki tarafsızlık ilkesine aykırı olarak Erdoğan’ın seçim kampanyasına bu boyutta katılması parlamento seçimini kendisi hakkında referanduma dönüştürdü. Nitekim AKP, seçimlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın %38 seviyesine gerileyen görev onayı  seviyesine yakın bir oranda oy desteğiyle çıktı. Ağustos ayında %52 oyla Cumhurbaşkanı seçilmiş Erdoğan'ın mutlak lider olduğu AKP için kritik önem taşıyan bu seçiminden %41 oy alarak çıkması elbette bir başarısızlık göstergesidir. Bu başarısızlığın kimin hanesine yazılacağını da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

EMANET OYLARIN ÇOĞU CHP’DEN

Seçimin kazananları ise elbette tüm engellere rağmen barajı yıkarak demokrasi ümidi getiren HDP ve bunu "Seçimin kazananı ‘Demokrasi’, mağlubu ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan"  diyerek karşılayan Kılıçdaroğlu 'dur.

HDP bu seçimde ‘AKP’nin durdurulması, Erdoğan’ın başkan yapılmaması’ temasını merkeze alarak bütün Türkiye’de iktidara muhalif çevrelere ulaşmayı denedi. oyla barajı aşması bu seçim stratejisinin işlediği anlamına gelmektedir. Dahası, partinin eşbaşkanı Demirtaş, performansı ve yarattığı toplumsal kabülle Kürt siyasal hareketinden yetişen bir ‘lider’in Türkiye siyasetinde merkezi bir rol oynamaya aday olabileceğini göstermiştir.

CHP seçimlerde kimlik, yaşam tarzı, laiklik, Kemalizm temalarını bırakıp toplumun ekonomik ve özgürlük sorunlarına odaklandı doğru bir stratejiyle. Seçim döneminde Kılıçdaroğlu’nun ‘görev onayı’nda 7-10 puanlık bir artış gözlendi. Buna rağmen CHP seçimde %25 seviyesinde bir oy desteği alabildi, çünkü CHP, Demirtaş'ın da seçimlerin akabinde bahsettiği emanet oyların büyük bir kısmını verecek olan partiydi. CHP'li seçmenler partilerinden feragat ederek HDP'nin barajı aşmasını sağladı.

MHP SÜRECİ YÖNETEMEDİ

MHP seçimlerden 2011 sonuçlarına göre oyunu arttırmış olarak çıktı. Bu artışta MHP'nin yürüttüğü kampanyanın fazla bir etkisi olduğunu söylemek mümkün değil. AKP'den özellikle ülke bütünlüğü endişesi taşıdığı için uzaklaşan milliyetçi seçmenlerin MHP'yi ideolojik olarak kendilerine yakın bulması MHP'deki artışı açıklayan ana etmendir. Ayrıca Mart ayı sonlarına kadar oy seviyesi -18 seviyesine ulaşmışken oyla seçimi tamamlaması, MHP'nin bu süreci pek de başarılı yürütemediğini göstermektedir.

BU SEFER ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ DE KAZANDI

Bu seçimin bir diğer özelliği de araştırma şirketlerinin başarısıdır. İsrail ve İngiltere’deki kamuoyu şirketlerinin büyük başarısızlığı üzerine burada da böyle bir durum olacak mı endişe ve beklentisi gerçekleşmedi. AKP için çalışan şirketler için bunu söylememiz mümkün değil doğal olarak.

MetroPOLL olarak Eylül 2014’ten bu yana AKP’nin %50’lerden aşağı doğru sürekli ve düzenli olarak oy kaybettiğini , Nisan ayında %41.7’ye Mayıs sonunda ise %41’lere indiğini bulmuştu. Benzer şekilde yine aylar önce HDP’nin parti olarak seçime girmesi halinde barajı aşacağını gördük ve bunu kamuoyuyla paylaştık. HDP’nin yerinde ve zamanında aldığı doğru kararla  Bu sonuç ortaya çıktı. MetroPOLL’ün son HDP bulgusu .5 idi.  Tayyip beyin demokratik teamül ve anayasal kuralları çiğneyen agresif söylemi, Demirtaş’ın müthiş performansı ve hepsinden önemlisi CHP seçmeninin kendi partilerinden feragat ederek uyguladıkları stratejik oy verme davranışı ile ölümlü acımasız provokasyonlar HDP’yi ’e taşıdı.

Halkımız engin sağduyu ve irfanı ile partilerin yapamadığı hatta yapmak istemediği 12 Eylül kalıntısı kirli seçim barajını yıkmış ve yeni bir dönemi başlatmıştır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Umarım Siyasiler halkın mesajını doğru anlar, yöntem ve davranışlarını gözden geçirirler.

Halkımızın aşina olduğumuz ve beklediğimiz irfan ve sağduyusuna saygılarımızı sunuyorum. Seçim sonuçları hayırlı uğurlu olsun.

*MetroPOL Araştırma Başkanı

En Çok Okunan Haberler