MedyaFaresi MedyaFaresi

Oyuna gelmez cevabı veririz!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Reyhanlı'daki bombalı saldırının ardında Suriye rejiminin olduğunu belirtti...

Eklenme: 14 Mayıs 2013 03:45 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 16:02
Oyuna gelmek yok ama gerekli cevabı, gerekli anda da veririz. Bundan da ne çekinir ne kaçınırız" mesajı veren Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin hizmet binasının açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

TÜRKİYE’DEKİ UZANTILARI
Gözaltına alınanlarla ilgili değerlendirmeler, incelemeler devam ediyor. Ama ciddi ipuçları, belgeler var ve bu olaydaki özellikle 2 minibüs konusunda bunların satın alındığı yerler, patlayıcılar, bunların depolama olayları ile ilgili ciddi belgeler ve bulgular var. Bunların üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Netice ortaya tam çıktığında açıklanacak ama olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bunun arkasındadır, bu belli. Ama rejimin Türkiye’de uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar da devam ediyor.

DÜNYALARI YALAN ÜZERİNE

(Suriye bizimle alakası yok dedi) Ne diyecek, alakası mı var diyecek? Öyle bir şey mi bekliyorsunuz? Tabii ki öyle diyecek. Bunların zaten dünyaları yalan üzerine kurulmuş. Yalan üzerine inşa ettikleri bu zulüm rejimini, bu adil olmayan rejimi yürütmenin gayreti içindeler. Buna ne yazık ki bizim içimizden de destek verenler var. Siyasi olarak verenler de var siyasi olmayarak da verenler var.

HEDEF ANKARA BELGESİ VAR

(Hedef Ankara mı?) O tür şeyler de bu belgelerin arasında var. Mültecilerle ilgili burada da spekülasyonlar var. Provokasyonlar var. Aslında bu olayların muhalif güçlerle yakından uzaktan alakası yok. Ama burada muhalif güçleri zan altına almak ve Türkiye’deki sığınmacı olan kardeşlerimize karşı operatif yaklaşım içerisinde girme gayretleri var. O da buradaki kardeşleri dostlarıyla olan süreci tetiklemeye yöneliktir. Bir de bu iş mezhebi bir çatışmanın içine sokma gayretleri var. Uzantılarını da görüyoruz.

YAYIN YASAĞI İSABETLİ

(Yayın yasağı) İsabetli buldum. Olması gereken oydu. Çünkü diğerleri tamamen toplumu dezenforme etmeye yönelik adımlardır. Bu tür şeylerde dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Bu uygulamalara da baktığımız zaman bu tür alınan kararların çok çok isabetli olduğu, toplumun psikolojisi ve süreci yönetme açısından çok çok isabetli olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum.

HATAY’A GİDECEĞİM

(Reyhanlı planı var mı?) Var. Zaten büyükşehirlerimizi dolaşıyorduk. Hatay bunların içinde olan bir ilimizdi. İnşallah döner dönmez bu ziyaretleri yapacağız. Şu anda gerek Başbakan Yardımcım Beşir Bey, gerek ilgili bakanlarım Adalet, İçişleri, Sağlık bakanlarım, bunlar zaten milletvekili arkadaşlarımla birlikte ilk andan itibaren orada oldular. Bu süreci o şekilde öyle yürüttüler. Nasip olursa bizim de ABD ziyaretinden sonra Hatay’daki bu gezimizi yapıp, ilçelere de yaptığım ziyaretler sebebiyle bunları da inşallah bu ziyaretler serisi içinde değerlendireceğim.

OYUNA GELMEZ, CEVABI VERİRİRİZ

910 kilometre sınırımız var. Dolayısıyla her türlü hassasiyeti gözetmemiz, korumamız, dikkat etmemiz lazım. Ama oyunlara da gelmememiz lazım. Gerilim politikalarına asla girmememiz gerekir. Büyük devlet olmanın idraki içerisinde atmamız gereken adımlar neyse, bu adımları atmamız gerekir. Çok ciddi istişare mekanizmalarımızı çalıştırıyoruz ve buna dayalı olarak da adımlarımızı atıyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu adımlarımızı bu şekilde atacağız. Oyuna gelmek yok ama gerekli cevabı, gerekli anda da veririz. Bundan da ne çekinir ne kaçınırız. Bunu herkesin bilmesi lazım.

ABD’DEN TALEBİMİZ OLACAK

(ABD’nin talebi olacak mı?) Onun talebi olmaktan çok bizim talebimiz olur.                 

Reyhanlı’da yanık bayraklı protesto

HATAY’ın Reyhanlı ilçesinde 46 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılardan zarar gören esnaf, bir bölümü yanmış Türk bayrağı ile yürüyüş yapıp, terörü ve hükümeti protesto etti. Dün patlamaların yaşandığı cadde, yaya ve taşıt trafiğine açıldı. Reyhanlı esnafı, zarar gören işyerlerine gelip, kendi imkanlarıyla temizlik yapmaya başladı. İşyerlerinin harap halini gören esnaf, bir yandan teröre, diğer yandan da hükümete tepki gösterdi. İkinci patlamanın meydana geldiği PTT binası yakınında bir esnaf işyerindeki enkaz arasında bir bölümü yanmış Türk bayrağını çıkarıp gösterdi. Çevredeki diğer işyeri sahipleri de öfkeli esnafın çevresinde bir araya geldi. Terörü lanetleyip, hükümet aleyhine sloganlar atan yaklaşık 150 esnaf, ikinci patlamanın meydana geldiği yerden 600 metre kadar yürüyüp, ilk patlamanın meydana geldiği belediye binası önüne geldi. Esnafın protesto yürüyüşünü güvenlik güçleri uzaktan takip etti. Belediye önünde de tepkilerini sürdüren işyeri sahipleri, şiddetli yağmur yağmaya başlayınca bir süre sonra dağılıp, dükkanlarına döndü.

DHA