MedyaFaresi MedyaFaresi

Öymen: ''Baykal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına kızıyor ama...''

Altan Öymen, \"Benden gizlendi\" diyen Deniz Baykal'a Erdal İnönü ile mücadelesini hatırlattı.

Eklenme: 21 Mayıs 2010 07:03 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 02:24

CHP'de bir dönem genel başkanlık da yapan Radikal Gazetesi Yazarı Altan Öymen Bloomberg HT'de Gülin Yıldırımkaya'ya konuştu. Öymen, Baykal'ın Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili sözlerini "Şu anda adaylığa kızmış gibi görünüyor fakat siyasette bu çok normaldir. Kimse eline mikrofon alıp duyurmaz adaylığını, bu konu üzerinde konuşulur, yavaş yavaş bir adaylık fikri oluşur. Esasen kendisi de bunu İnönü ile mücadelesinden çok iyi bilir" şeklinde eleştirdi.

İşte Öymen'in sözleri:

Deniz Baykal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP için onursal başkanlık yapmalı mı? Partiye dışarıdan mı destek olmalı? Ya da tamamen uzak mı durmalı?

Tabi onursal başkanlık yapabilir. Bunun örneği de var Erdal İnönü SHP tarafından onursal başkanlığa getirilmiştir. Erdal İnönü de bunu kabul etmiştir hatta o sırada kendisine verilen başka görevleri de yerine getirmiştir. Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Genel başkanlıktan ayrıldıktan sonra da yapılacak işler vardır.

Siz onursal başkanlık yapmalı diyorsunuz. Baykal'ı tanıyan biri olarak bu dönemde, 'kaderime kırgınım' dediği bir süreçte sizce bu görevi kabul eder mi?

Bu hassasiyetler, kırgınlıklar zaman içinde geçecektir. İleride partide yeniden bir bütünleşme ve dayanışma hali başlayacaktır. Kendiside istifa ettiği sırada 'eğer bana görev verilirse yerine getiririm' demişti.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığından sonrada böyle düşünüyor mudur?

Şu anda adaylığa kızmış gibi görünüyor fakat siyasette bu çok normaldir. Kimse eline mikrofon alıp duyurmaz adaylığını, bu konu üzerinde konuşulur, yavaş yavaş bir adaylık fikri oluşur. Esasen kendisi de bunu İnönü ile mücadelesinden çok iyi bilir. Siyasi mücadeleler açıktan başlamaz. Genel başkanlık yarışı içinde olduğum sırada Baykal da beni destekliyor diye biliyordum ve bir gün gazetede Baykal yeniden siyasete dönmeye karar verdi diye yazıyordu. Hakikaten de Baykal lehine çalışan arkadaşlar onun için imza toplamışlardı ve Baykal'ı ikna etmeye çalışmışlar ve O da 'belki dönerim' demiş. Tüm bunlar benim bilgim dışındaydı, bunlardan haberim yoktu. Siyasette böyle şeyler olur. Dünyanın her yerinde olur. Bir de Önder Sav'a hücum ediliyor 'Baykal'ın dostu idi' şeklinde şunu unutmamak gerekir; elbette siyasette de insanlar birbiri ile dost olur ama birbirlerinin yanlışlarını gördüklerinde ya da birinin değişip yerine yeni birinin gelmesini istediği zaman bunu açık yüreklilikle söylemesi de siyasetçinin görevidir. Bir parti üyesisiniz ve partiniz için önünüzde doğru bir çözüm olduğunu düşünüyorsunuz bu çözüme ulaşmak için harekete geçerseniz bu dostluğa aykırı sayılmaz. Aksine bu çözüm yolunda çalışmazsanız o zaman görevinizi yapmamış olursunuz.

Habertürk