MedyaFaresi MedyaFaresi

Otoyollarda hız limiti 140'a çıkarılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelecek yıl otoyollardaki saatte 120 kilometre olan hız limitini 140'a çıkarılacağını açıkladı. Soylu, "Bu arada, hızdan ve süratten de çekindiğimizi ifade etmek isteriz"

Eklenme: 10 Eylül 2019 23:35 - Güncelleme: 10 Eylül 2019 23:24

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, telefon bağlantısıyla katıldığı bir radyo programında, trafik kazaların büyük bir bölümünün artık yol kusurundan değil sürücü hatasından kaynaklandığını, kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasıyla olası ölüm ve yaralanmaların da azaldığını anlattı ve otobanlar dışındaki hız sınırını artırmayı istediklerini açıkladı. 

Soylu, gelecek yıl otoyollardaki hız limitinin artırılmasıyla ilgili, “120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6’lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var” dedi.

Elektronik Denetim Sistemi (EDS) ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım yaptıklarını aktaran Soylu, tüm otoyollarda ortalama hız koridoru sistemi oluşturduklarını söyledi. Soylu, “Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120+12’ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek” dedi ve bunun caydırıcılık oluşturduğunu savundu.

Hız koridorunu otobanlar dışında gerekli görülen yerlerde de devreye sokacaklarını söyleyen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu yıl hedefimiz trafik kazalarındaki ölüm oranlarını yüzde 20-25 arasında bir banda indirebilmek. Daha doğrusu trafik kazalarındaki ölümü azaltabilmek. Bunu sağlarsak önümüzdeki yıl içerisinde otoyollardaki hız limitini biraz daha artırabilme imkanını ortaya koyacağız. Bu değerlendirmelerden sonra Ulaştırma Bakanlığımızla da görüşüp bu adımı atmaya çalışacağız.

Yollarımızın standartlarının yüksek olması bizim açımızdan önem taşımaktadır. 120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6’lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var. Bu arada, hızdan ve süratten de çekindiğimizi ifade etmek isteriz.”

Etiketler : otoyol, hız sınırı