MedyaFaresi MedyaFaresi

Osmanlı torunundan şok eden teklif

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, çocukları radikalize etmenin suç kabul edilmesi ve aşırı İslamcıların çocuklarının devlet korumasına verilmesi gerektiğini iddia etti.

Eklenme: 03 Mart 2014 18:11 - Güncelleme: 29 Mart 2016 00:40

Belediye Başkanı Daily Telegraph gazetesinde yazdığı köşe yazısında  çocukların intihar bombacısı ya da katil olmasını önlemek adına devletin acilen önlem alması gerektiğini belirtirken  “İngiliz devletinin İngiliz değerlerini halka dayatmak konusunda daha güçlü ve net bir tavır sergilemesi şart” dedi.
 
Yazısında asker Lee Rigby’nin Londra’da aşırı İslamcılar tarafından satırla katledilişini hatırlatan Johnson “Şu anda bazı çocuklara buna benzer delice şeyler öğretiliyor ve sosyal görevliler duruma müdahale etmiyor. Çünkü onlar çocukları korumak için tasarlanmış yasaların böyle konuları kapsayıp kapsamadığına emin değiller” dedi.
 
Muhafazakar Parti’nin David Cameron’dan sonraki lideri olacağı tahmin edilen Johnson sözlerine “Bir çocuk tacize uğradığında ya da pornografik görüntülere maruz bırakıldığında onu hemen devlet korumasına alıyoruz. Ancak bir çocuk gelecekte bir katil olmasına neden olacak tehlikeli ve karanlık bir dünya görüşü ile büyütüldüğünde buna karşı hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tam bir saçmalık” diyerek devam etti.

OSMANLI TORUNU
Boris Johnson, 1853'ten cumhuriyetin kuruluşuna kadar Osmanlı'nın son hükümeti Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanı olarak da görev yapmış olan gazeteci Ali Kemal Bey'in torunu.