MedyaFaresi MedyaFaresi

Osman Can'dan Yargıtay'ın \"Haberal\" kararına sert tepki!

Eski Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can, Yargıtay'ın Haberal kararını 'yargılamaya müdahale' olarak niteledi.

Eklenme: 05 Kasım 2010 15:33 - Güncelleme: 10 Mart 2016 05:10
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın açtığı tazminat davasında, tahliye taleplerini reddeden 9 hakimin tazminat ödemesine ilişkin kararı onamasına Eski Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can'dan tepki geldi.

Can, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararını 'yargılamaya müdahale' olarak niteledi. Yargıtay'ın Mehmet Haberal'ın davasına bakan hakim ve savcılar üzerinde baskı unsuru oluşturduğunu dile getiren Can, "Bu karar 'siz niye tahliye etmiyorsunuz?' anlamına gelen bir karardır. Tahliye yetkisine sahip hakimlerin bu kararlarına müdahale edilmiştir. Son tahlilde yürütülen bir davaya müdahaledir. Anayasanın 138. maddesine göre açıkça hukuka aykırı bir karardır.

Yüksek yargı üyelerinin Türkiye'deki ve dünyadaki değişimi algılayamadıklarını söyleyen Can şöyle konuştu: "Dünya bir değişim geçiriyor. Hukuk sisteminde geleneksel yaklaşımlar terk ediliyor. Türkiye daha evrensel bir hukuk sistemine doğru gidiyor. Fakat Yargıtay üyelerinin bu değişimden haberdar olmadıkları anlaşılıyor. Halen eski sistemin devam ettiğini ve kendi ideolojilerini hukuk adı altında tüm topluma dayatabileceklerini zannediyorlar. Bu şekilde davranmaları şunu da gösteriyor; bütünüyle meşruiyetlerini kaybediyorlar ancak kaybettiklerinin farkında değiller. Bu kararın hakimler ve savcılar üzerinde bir baskı unsuru oluşturabileceğini zannetmiyorum. Karar, hakim ve savcıları yıldırma eylemlerinin anayasaya aykırı olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Yeni HSYK'nın önündeki en büyük engel Yargıtay ve Danıştay'dır."