MedyaFaresi MedyaFaresi

Osman Baydemir'in 'bayrak' sözlerine soruşturma!

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı BDP'li Osman Baydemir'in, 'Bayrak ve özerklik' konulu konuşmaları nedeniyle hakkında soruşturma açtı.

Eklenme: 02 Ağustos 2010 11:52 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 13:00

'Bayrak'la ilgili sözleri nedeniyle Osman Baydemir hakkında soruşturma başladı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı BDP'li Osman Baydemir'in, 'Bayrak ve özerklik' konulu konuşmaları nedeniyle hakkında soruşturma açtı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte düzenlenen 'Munzur Kültür ve Doğa Festivali' kapsamında yapılan, 'Kürt Sorununda Muhataplık Konusu ve Demokratik Özerklik' konulu panelde konuşan Başkan Osman Baydemir hakkında soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında Baydemir'in paneldeki konuşması ile ilgili görüntüler Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nden istendi. Emniyet Müdürlüğü, görüntüleri çözümü ile birlikte savcılığa gönderdi.

NE DEMİŞTİ?

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tunceli'deki Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında düzenlenen, panelde tartışma yaratan şu konuşmayı yapmıştı:
"AKP, 'milli birlik ve beraberlik açılımı' diyor. Bir tane milli birlik ve beraberlik projesi de bizden. Dolayısıyla 'demokratik özerklik', evet birlik ve beraberlik projesidir. Bölünmenin de gözyaşının da kavganın da 21'inci Yüzyıl'daki panzehiri demokratik özerkliktir. Demokratik özerklikte, partimizin kastı Avrupa Yerel Yönetimler Şartı değildir. Avrupa 'Yerel Yönetim Şartı' ayrı bir şeydir. 'Demokratik Özerklik' ayrı bir şeydir. Bunu da peşinen söylemek lazım. Belki ben yanlış da okumuş olabilirim, yanlış da değerlendirmiş olabilirim. Ama benim okuduğum ve algıladığım şudur; Demokratik Türkiye bütün etnik kimliklerin, emekçilerin inançların hiçbir tanesinin kendisini dışarıda görmediği, baskılanmadığı, kendini özgürce ifade ettiği ve aynı zamanda gelir dağılımında da adaletin sağlandığı demokratik müreffa bir Türkiye yaratma projesidir. Peki demokratik müreffeh bir Türkiye nasıl olacak? 'Özerk Doğu Karadeniz' olacak, 'Özerk Orta Karadeniz' olacak, aynı zamanda 'Demokratik Türkiye', 'Özerk Kürdistan' olacak. Biri çıkıp, 'Sen yanlış anlamışsın' diyebilir. Ama ben böyle anladım. Ben böyle yorumluyorum. 'Demokratik özerklik Projesi'nde TBMM var, olmaya da kesinlikle devam edecektir. Asla buna bir itiraz yok. TBMM devam edecektir, İstiklal Marşı Türkiye'de okunmaya devam edecektir. Buna hiçbir itiraz yok. Türk bayrağı Türkiye'de dalgalanmaya devam edecektir, buna da hiçbir itirazımız yok. Ama bununla birlikte her bölgede, bölgesel parlamento olacaktır. Bu bölgesel parlamentolardan bir tanesi de, Kürdistan Bölgesel Parlamentosu olacaktır. Türk bayrağının yanında, Türkiye bayrağının yanında, benim dedelerimin hepinizin dedelerinin de katkısı ile ödemiş olduğu bedelle elde edilen ve şu an asılan bayrağın yanında elbette ki Kürt halkının da yerel renkleri bayrağı da gökyüzünde olacaktır. Belediye binamızın önünde ay- yıldızlı Türk bayrağımızla, sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur."