MedyaFaresi MedyaFaresi

Öpüşenlere satırla saldıranları incelemek lazım!

Medyafaresi yazarı Gökahn Kaya Ankara'da öpüşme eylemi yapan gençlere satırlarla saldıranları bakın nasıl eleştirdi..

Eklenme: 27 Mayıs 2013 11:16 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 08:28

Ankaray’ın Kurtuluş istasyonunda yapılan ’ahlak anonsu’na tepki gösteren ve sosyal medyada organize olan gençler metroda öpüşme eylemi yaptı. Öpüşme eylemini gerçekleştiren topluluğa, 20 kişilik bozkurt işareti yapan bir grup Tekbir ve sloganlarla müdahale etti. Eylemin ardından ise, bazı eylemciler kimliği belirsiz kişiler tarafından darp edildi, satırlarla kovalandı..

ANKARA METROSUNDA ÖPÜŞME EYLEMİ VİDEO!

ANKARA METROSUNDA ÖPÜŞME EYLEMİ FOTO GALERİ!


Yaşanan bu olayların ardından Medyafaresi yazarı Gökhan Kaya şunları yazdı;

Memlekette yanlışlıkla radikal aktivist olmanız işten bile değil.
Mesela geçen Cumartesi Ankara metrosunda şöyle içiniz çekip de karınızla-sevgilinizle öpüşüyor olsanız bu sıradan eyleminizin bedelini bıçaklanarak ödeyebilirdiniz…
Çok gündem oldu; Ankara’da Kurtuluş metro durağında muhtemelen hayatı boyunca kimsenin kendisini öpmek istemediği görevlinin biri  "Sayın yolcularımız lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz" anonsu yaptı.
Devir sosyal medya devri, bu ‘ahlak’ anonsu yayıldı ve tepkiler büyüdü. Millet sözleşip metroda öpüşmeye gitti.
Fakat bu arada garip bir şey daha oldu. Öpüşmeye karşı olanlar da örgütlendi. Yeni Akit ‘ahlaksız eylemi basalım’ çağrısı yaptı. Twitterda bir ekip “KurtuluşMetroda Ahlaksızlığa Hayır” kampanyası başlattı.
 Böylece ‘Benim bedenim benim kararım’ protestosu, muhafazakarların ‘benim istediğim gibi yaşayacaksın lan!’ tepkisiyle karşılaştı.
Aslında ben 30 erkeğin metroyu bastığını okuyunca ne yapacaklar acaba diye düşündüm. Kadın/erkek öpüşenlerin karşısına geçip demokratik bir protesto olarak erkek/erkeğe mi öpüşeceklerdi?

Ankara’daki öpüşme eylemine Allahu Ekber’li protesto!.. VİDEO

Ama öyle olmadı, yanılmışım.  Ya Allah bismillah sloganları atarak satır ve bıçaklarla eylemden sonra dağılan insanlara saldırıp birkaç kişi yaralamışlar.
Şimdi bu ‘ahlaksızlığa hayır’ diye kampanya yapanlara sormak gerekiyor. Bu topluma metroda öpüşenler mi zarar veriyor, öpüşenlere satırla saldıranlar mı?
Bir arkadaşım sokakta öpüşen bir çifte saldırsa kendisine hastaneye yatıp, tedavi görmesi gerektiğini tavsiye ederim. Bu insanlara da aynı şeyi söylüyorum. Yaptığınızın siyasi/ahlaki bir açıklaması yok. Düpedüz hastanelik olmuşsunuz.
Ya da başka bir ihtimal var; evrim sürecinin geri bir halkasına aitsiniz. Tabii bu da bilim insanlarının alanına giriyor! Belki toplanıp incelenmelerinin bilime bir katkısı olabilir.
***
Son zamanlarda pek çok cümle içinde ‘genel ahlak’ımıza uygun lafı geçiyor. Nedir peki ‘genel ahlak’, kim belirliyor. Bunu henüz keşfedebilmiş değilim.
Biliyorsunuz son birkaç yılda toplumu sarsan birkaç vaka ortaya çıktı. Olaylar birbirine benziyor. Bir kasabada, şehirde küçük yaşta bir kız veya erkeğe onlarca kişi birkaç yıl boyunca defalarca tecavüz ediyor. Bir yerde olay patlıyor. Tecavüzcülerin kimlikleri ortaya dökülmeye başlıyor; polis, memur, esnaf, din görevlisi, öğretmen vs vs.
Muhtemel namazında, niyazında bayramda çocuklara el öptürüp, şeker veren amcalar meğer neler yapıyormuş…
Bu tekrarlayan mesele ‘genel ahlakımıza’ giriyor mu mesela. Sustuğun ve hep beraber göz yumduğun sürece her türlü pislik ‘ahlakımıza’ uyuyor mu?
Uzatmayacağım, velhasıl ‘ahlakçı’ arkadaşlarımıza söyleyeceğim şu; siz ortalık yerde öpüşen, sarılanlardan değil, öpüşemeyip ondan sonra çocuğa-çoluğa saldıranlardan korkun.
Çünkü en büyük ahlaksızlıklar ahlak örtüsüne biraz fazla sıkı tutunanlardan çıkıyor.