MedyaFaresi MedyaFaresi

Öldürülen gencin resmi çöpçatan sitesinde çıktı!

Fransa'yı 2006 senesinde şok eden bir cinayetin kurbanı genç adamın resmi, aradan 3 yıl geçtikten sonra bir arkadaşlık sitesi reklamında kullanıldı.

Eklenme: 20 Aralık 2009 13:56 - Güncelleme: 18 Aralık 2015 16:32

Kanada'da faaliyet gösteren, Müslümanlara yönelik Qiran adlı sitenin reklamında, Ilan Halimi adlı Fransız Yahudi gencin resmi yer aldı. Olayın anlaşılması ardından site yönetimi Halimi'nin ailesinden özür dilerken, resmin bir kullanıcının profilinden alındığını belirtti.

Site yönetimi kullanıcı profilinden alınan resimlerin kullanılabildiğini ve Google dahil olmak üzere kullanılan resimlerin sahibi kontrol edilmeden yayına alındığı ifade edildi.
 
Ilan Halimi bir çete tarafından kaçırılıp üç hafta alıkoyulduktan sonra 13 Şubat 2006 tarihinde Paris'in güney bölgesi Essonne'de demiryolu rayları üzerinde çıplak ve elleri kelepçelenmiş bir halde bulunmuştu. Bedeninde yanık izleri bulunan ve işkence gördüğü belirtilen 23 yaşındaki genç adam hastane yolunda hayatını kaybetmişti.

Fransa'yı şok eden bu cinayetten yıllar sonra Halimi'nin gülen bir fotoğrafının arkadaşlık sitesinde belirmesi ailesine ikinci bir üzüntü daha yaşattı.