MedyaFaresi MedyaFaresi

Olay yaratan fotoğrafa cevap!

Rus sanatçı fotoğrafı tersine çevirdi.

Eklenme: 27 Ocak 2014 15:44 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 13:10

Garage dergisinin Rus Editörü Dasha Zhukova'nın, bacakları havada olan Afrikalı bir kadın olarak tasarlanmış bir koltukta otururken gösteren fotoğrafına karşı büyüyen tepkilerin ardından, New York'ta yaşayan Rus gay aktivist sanatçı Alexander Kargaltsev, fotoğrafı tersine çevirerek cevap verdi.

Zhukova'nın 'Çirkin ve zevksiz' portresine cevaben, çıplak ve bacakları havada duran beyaz bir erkeğin üstüne Afrikalı bir erkeği oturttuğu bir portre çektiğini belirten sanatçı Kargaltsev, " Ülkemde yabancı düşmanlığı o kadar güçlü ki, Zhukova'nın fotoğrafı normal ve sıradan karşılanabiliyor. Rus halkı renk, millet ve cinsel yönelim prensiplerini rencide ettiklerini algılamıyorlar" açıklamasında bulundu.

O poz için özür diledi...

Milyarderin sevgilisi tüm dünyada şimşekleri üzerine çekmişti...

Rus işadamı Roman Abramoviç’in sevgilisi Dasha Zhukova’nın bir moda blogunda yayınlanan fotoğrafları olay yaratmıştı. Afrika kökenli bir kadını fotoğrafta 'sandalye' gibi gösteren ve üzerine oturan Zhukova, tüm dünyada şimşekleri üzerine çekti. 

Tepkilere karşı daha fazla dayanamayan Zhukova, 'Ben ırkçılıktan nefret ederim. Ama bu fotoğrafa alınanlardan da özür diliyorum' dedi. 

Fotoğrafın M. Luther King’i anma gününe denk gelmesi dikkat çekmişti.

Vatan