MedyaFaresi MedyaFaresi

Oktay Vural: Seçim hükümeti kurulamamıştır

TBMM'de bağımsız bakanların yemin oylamasıyla ilgili tartışmaları muhalefet temsilcileri yorumladı.  

Eklenme: 03 Eylül 2015 16:05 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 05:50

Oktay Vural, TBMM’deki oylamayla ilgili olarak, “Hukuki bir sonucu olmaz ama siyasi bir sonucu vardır. Bu kişilerin bakanlık yapmalarını engelleyen bir durum yok ancak meclis faaliyetlerine katılmalarını engelleyen bir durum var. TBMM çatısı altında bunu siyasi anlamı anayasaya uygun bir seçim hükümeti kurulamamıştır. Bu oylamayla bu ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’Lİ ALDAN: ETME BULMA DÜNYASI

Onlar da geçen dönem hapisteki vekillere yemin ettirmemiş vekillik yaptırmamışlardı.
Savcı kökenli CHP Manisa milletvekili Ömer Süha aldan mecliste bugün yaşananlara değişik bir bakış açısı getirdi. Aldan geçen dönemde tutuklu oldukları için yemin edemeyen ve yemin etmedikleri için de vekillik yapamayan CHP-BDP ve MHP’li eski vekilleri hatırlatarak “etme bulma dünyası. Geçen dönem vekillere yemin ettirmemişlerdi. O kadar istedik rica ettik. 2 sene tutuklu vekillere yemin ettirmediler vekillik yaptırmadılar. Şimdi de kendi getirdikleri bakanlar yemin edemiyorlar dedi.

Bu durumun sonuçlarının ne olacağı konusunda ise Aldan, “özlük haklarından ve dokunulmazlıktan yararlanamazlar. Tasarrufları da yok hükmünde sayılır” dedi.