MedyaFaresi MedyaFaresi

Okan Bayülgen'i kurtarmaya vicdan mahkemeleri yetmez!

Okan Bayülgen'in ekrandaki ırkçı sabıkalarını sıralayan Akşam yazarı \"tepkiler geliyor ama yetmez\" diye yazdı.

Eklenme: 13 Ocak 2011 09:22 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 00:12
Akşam yazarı Nagehan Alçı, Okan Bayülgen'in programında Nijeryalı futbolcu Emerike için yaptığı ırkçı benzetmeyi köşesine taşıdı.

Alçı, Bayülgen'in "bu ülkenin en çok izlenen kanallarında yıllardır alenen ve sistematik bir şekilde ırkçılık yaptığını" yazdı ve sabıkalarından bir kısmını okurlarına hatırlattı:

İŞTE BAYÜLGEN'İN SABIKALARI

"Bayülgen, Kürt şarkıcı Rojin'i programına davet etmiş, fakat tam programın olacağı gün terör saldırısı olunca Rojin'in gelişini iptal etmişti. Çünkü Bayülgen'in ırkçı kafasına göre Rojin 'Kürt kimliği' sebebiyle terör saldırılarının olağan şüphelisiydi ve bu yüzden doğal suçluydu. Bu nedenle programdan adeta kovulmalıydı.

(...)

Bayülgen yıllar evvel bir başka programda da Rachid Taha ve Fhadel gibi Kuzey Afrikalı Arap sanatçılardan 'yamyamlar' diye bahsetmişti. O zaman Cezayir ve Mısır Büyükelçilikleri bu ırkçılığı kınamıştı. Fakat Türk medyası konuyu hiç önemsememişti."

SON İNCİSİ IRKÇI TEKNE ESPRİSİ

Şimdi yine yeni bir inci ile karşımızda Bayülgen. Kanal D'deki programında Nijeryalı futbolcu Emmanule Emenike'den 'Bu, tekneyle gelen arkadaşlardan mı?' diye bahsedip havadan sudan bir şey söylemiş gibi programa devam etti. Emenike'yi sırf renginden, ırkından dolayı aşağılamakta, ondan bir karikatür malzemesi yaratmakta bir beis görmedi.

ŞÜKÜR MEDYAMIZ İLERLEMİŞ

Ancak şükür ki artık medyamız da ilerlemiş. Bu ırkçı şovmenin bilmem kaçıncı kez işlediği ırkçılık suçu bu kez kıyameti kopardı. Radikal gazetesi spor yazarı Bener Onar, Bayülgen'in sadece derisinin rengi nedeniyle zenci bir futbolcuyu aşağılamasının korkunçluğuna ilk dikkat çeken kişi oldu. Gerisi geldi. Dört bir yandan tepkiler yağıyor Bayülgen'e...

TEPKİ YAĞIYOR AMA YETMEZ

Ama yetmez! Bu ırkçı-faşist sözleri Avrupa'da ya da ABD'de bir sanatçı söylese ne olur dersiniz? Anında sanat hayatından dışlanır ve vicdanlarda mahkum edilir. Onunla da kalmaz. Hakkında derhal dava açılır, yargılanır bu tür sözlerin sahibi.