MedyaFaresi MedyaFaresi

Ödevini yapmayan öğrencisinin cetvelle elini kırdı

İstanbul Beyoğlu’ndaki bir ilköğretim okulunda ödevini yapmayan öğrencisinin elini tahta cetvelle kırdığı iddiasıyla yargılanan öğretmenin cezası belli oldu.

Eklenme: 12 Nisan 2017 20:45 - Güncelleme: 12 Nisan 2017 20:46

İstanbul Beyoğlu’ndaki bir ilköğretim okulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan 28 yaşındaki Serdar T.’nin, ödevini yapmadığı gerekçesiyle öğrencisi Tuba K.’nın elini tahta cetvelle kırdığı iddia edilmişti.

Küçük kızın ailesinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada 4,5 yıla kadar hapsi talep edilen öğretmenin davası karara bağlandı.

"5 GÜN SONRA KIRIK RAPORU ALINMIŞ"


İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık katıldı. Savunması sorulan öğretmen, “Ödevini yapmayan mağdura sadece uyarılarım olmuştur ve 5 gün sonra kırık raporu alınmıştır. Beraatımı istiyorum” dedi.

CEZA 5 YIL ERTELENDİ


Mahkeme, öğretmeni “kasten basit yaralamak” suçundan 120 gün adli para cezasına çarptırdı. Öğrencisini, “Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaraladığı” gerekçesiyle cezada artırıma giden mahkeme, sanığın 150 gün karşılığı olan 3 bin TL adli para cezasına mahkum edilmesine karar verdi. Verilen cezanın miktarı ve sanığın sabıkasız oluşu nedeniyle ceza 5 yıl süreyle ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ


İddiaya göre, geçen yıl Beyoğlu’nda bir ilköğretim okulunda Türkçe öğretmeni Serdar T. öğrencilerine verdiği ödevleri kontrol etmek istedi. 13 yaşındaki öğrencisinin ödevini yapmadığını gören öğretmen ‘bir daha ödevlerinizi yapmadan buraya gelmeyeceksiniz’ diyerek eline 3 adet tahta cetvel aldı. Cetvelleri birleştirerek kız öğrencinin avucuna sertçe vurdu. Acıdan ağlayan küçük kız eve gitti ve annesi krem sürerek sargı bezi ile sardı. Hafta sonu tatili nedeniyle iki gün sonra okula eli sarılı giden kızın ağrıları gittikçe arttı. Daha sonra annesi tarafından hastaneye götürülen küçük kızın başparmak kısmında bulunan kemikte kırık tespit edildi. Bunun üzerine küçük kızın ailesi öğretmenden şikayetçi oldu. Savcılık öğretmen hakkında kasten yaralama suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.