MedyaFaresi MedyaFaresi

Öcalan ile görüşmeye 13 Ocak'ta kimler gidecek?

MEDYAFARESİ DETAY- Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi Kürt sorununun çözümü ve PKK'nın tasfiyesi konusunda çok önemli bilgileri köşesine taşıdı.

Eklenme: 09 Ocak 2013 09:52 - Güncelleme: 31 Mart 2016 15:08

Abdülkadir Selvi yazısına önümüzdeki yeni sürecin tarihini vererek başlamış. Eğer ortak çözüm projesi sabote edilmez ve kesintiye uğramazsa bu yılın Mayıs ayında kan ve terör konusunda bir bahar yaşanıp yaşanmayacağının ortaya çıkacağından bahsediyor.

Yeni sürece damgasını vuracak kişinin Abdullah Öcalan olacağını belirten yazar, Öcalan’ın Hakan Fidan’la yaptığı görüşmelerde özellikle demokratik özerklik ve ayrı devlet’ten vazgeçtiğinin altını çiziyor.

Alınan kararların uygulamaya konulması için bir, ’Barış gücü’ ya da ’Gözlem gücü’ oluşturulacağının altını çizen Selvi, bu gücün Türkiye sınırları içindeki PKK’lıların, güven içinde yurtdışına çekilmesini gözeteceklerini söylüyor.

İşte Abdülkadir Selvi’nin yazısından bir bölüm;

İmralı, Kandil ve Ankara üçgeninde üzerinde çalışılan, ’Yol Haritası’na göre, PKK’nın yönetim kadrosunun Avrupa başkentlerinden birine gönderilmesi planlanıyor. Daha önceki süreçte 225 kişiden oluşan yönetim kadrosunun, birkaç Avrupa başkentine dağıtılması üzerinde çalışılıyordu.

Şimdi ise;

1-Geçiş dönemi bitene kadar sayısı 50’yi bulan Kandil’deki çelik kadronun Avrupa’ya gönderilmesi planlanıyor. Ülke henüz belli değil. Ya da belli ama ben bilmiyorum.

2-Kalan diğerlerinin Türkiye’ye dönüp siyaset yapmasının önü açılacak.

Öcalan, İmralı’ya konulduğu tarihten bu yana avukatları ve yakınları dışında siyasi heyet olarak ilk kez Ahmet Türk ve Ayla Akat’la görüşmüştü.

Bu görüşme 3 Ocak tarihinde yapıldı.

Belirlenen takvime göre, BDP süreçte yapıcı bir rol üstlenirse, 10 gün içinde Öcalan bu kez daha geniş bir heyetle görüşecek.

Buna göre, 13 Ocak Pazar günü BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk adaya gidecekler.

Abdülkadir Selvi / Yeni Şafak

ABDÜLKADİR SELVİ’NİN YENİ ŞAFAKTAKİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!