MedyaFaresi MedyaFaresi

Öcalan demokratik özerklikten vazgeçti! İşte 4 aşamalı plan!

MEDYAFARESİ DETAY- Radikal gazetesi son günlerde takip edilmesi gereken en önemli gazete.. Eyüp Can İmralı mutabakatı hakkında yine önemli bilgiler veriyor.

Eklenme: 08 Ocak 2013 09:56 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 10:58

Eyüp Can, yazısında Türkiye'nin günlerdir konuştuğu İmralı mutabakatında neler olduğunu değil de, neler olmadığını anlatarak başlamış ve madde madde sıralamış.

Öcalan'ın, bağımsız Kürdistan ve Federasyon talebinden çok önceleri vazgeçtiği biliniyordu. Eyüp Can, yeni süreçte, Öcalan'ın kendisinin geliştirdiği "Demokratik Özerklik" talebinden de tamamen vazgeçtiğini yazıyor. İmralı, net biçimde Türkiye'nin demokratikleşmesindeki kazanımlarının Kürtlerin de kazanımları olacağından bahsediyor.

Peki bu mutabakatta neler var? Eyüp Can bu soruya da açıklık getirmiş.

Yazar öncelikle genel af, Öcalan'a ev hapsi, ve PKK'nin silah bırakması konularının İmralı'da konuşulduğunu ancak tarafların tabanlarına hoş görünmek için bunları dile getirmediğinden bahsediyor.

Daha sonra da dört basamaklı merdiven stratejisini açıklıyor. Bir adım atılacak o karşılığını bulursa diğer adımlar devreye girecek. Yazar bu basamakları da çatışmazsızlık, PKK militanlarının sınır dışı edilmesi, silah bırakma görüşmeleri, ve son basamak olarak da silahlara veda olarak sıralamış.

İşte Eyüp Can'ın yazısından bir bölüm;

Tayyip Erdoğan pazar günü bir taraftan gelinen yeni aşamanın öneminde dikkat çekti, Oslo benzeri görüşmelere bile kapı araladı ama, "Af da ev hapsi de yok" diyerek en nazik konuda kesin bir tavır sergiledi.

Buna karşılık Murat Karayılan da görüşmelerin hemen ertesinde yaptığı açıklamada yeni süreci önemsemekle birlikte PKK'nın silah bırakmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Başbakan af ya da ev hapsi yok derken haklı.

Af sadece şehir ailelerini rahatsız etmiyor, yenilgi - teslimiyet- suçluluk içeren af kavramına PKK da sıcak bakmıyor.Yeni İmralı Mutabakatını hazırlayanlar bu konularda da yaratıcı çözümler ürettiler. Ama bu aşamada bu çözümleri tartışmak anlamsız. O yüzden bu kritik konulara süreç son aşamaya gelene kadar hem var hem yok muamelesi yapılması en doğru.

EYÜP CAN / RADİKAL

EYÜP CAN'IN RADİKAL GAZETESİNDEKİ İLGİNÇ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!