MedyaFaresi MedyaFaresi

Obama ırkçılık açıklamasında zenci deyince...

ABD Başkanı Obama, ülkede ırkçılığın hala sorun olmaya devam ettiğini belirtirken, mesajında siyahilere hakaret olarak görülen "zenci" kelimesini kullanması dikkati çekti.

Eklenme: 23 Haziran 2015 08:12 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 16:46

ABD Başkanı Barack Obama, podcast yayını yapan WTF’den Mark Maron’a verdiği mülakatta, Güney Carolina’nın Charleston kentindeki Afrika kökenlilerin gittiği kiliseye silahlı beyaz saldırgan tarafından düzenlenen saldırıya ilişkin konuştu.

ABD’nin ırkçılığı ortadan kaldırmak için ilerleme kaydettiğini ancak yapılması gereken daha birçok şeyin olduğunu belirten Obama, bu noktanın altını çizerken ülkede tabu olarak görülen “zenci” kelimesini kullandı. Obama, “Irkçılıktan hala kurtulmuş değiliz. Toplum içinde ‘zenci’ kelimesini kullanmayarak nezaketli olmakla ilgili bir şey değil bu. Bu, (ülkede) hala ırkçılığın var olup olmadığına dair bir ölçüt de olamaz. Toplumlar 200 ila 300 yıl önce olan herşeyi bir gecede silip atamazlar” ifadesini kullandı.

Gençlere, 1950, 1960 ve 1970’li yıllara göre ırkçılık konusunda ABD’de birçok şeyin değiştiğini söylediğini vurgulayan Obama, ancak köleliğin ve ayrımcılığın izlerinin hala etkisini sürdürdüğünü söyleyerek, "Köleliğin izleri, Jim Crow (1960'lı yıllara kadar süren siyahilere karşı ayrımcı yasalar), hayatlarımızdan geçen hemen her kurumdaki ayrımcılıklar, bunlar uzun bir gölge düşürüyor ve (nesillerden nesillere) aktarılan DNA'mızın hala bir parçası" dedi.

Obama mülakatta ayrıca, Aralık 2012’de Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna 20 yaşındaki silahlı kişinin saldırarak çoğunu öğrencilerin oluşturduğu 26 kişiyi öldürmesinin ardından silah kontrolü konusunda Kongre’nin herhangi bir adım atmamasından “bıkkınlık duyduğunu" ifade ederek, çoklu ölümleri en aza indirmek için silahların kontrolünün sağlanması gerektiğine işaret etti.

"Başkan bu kelimeyi kullanmaktan pişmanlık duymuyor"

Bu arada, Obama'nın "zenci" kelimesini kullanmasına bazı kesimler tepki gösterirken, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Başkan Obama’nın mülakatında “zenci” kelimesini kullanmaktan pişmanlık duymadığını söyledi.

Mülakatın medyada geniş yankı bulmasının ardında günlük basın brifinginde gazetecilerin bu konudaki ısrarlı sorularını yanıtlayan Earnest, Obama’nın mülakatta bu kelimeyi kullanacağına dair önceden herhangi bir karar bulunmadığını dile getirdi.

"(Obama) bu kelimeyi kullandığından dolayı pişmanlık duymuyor" diyen Earnest, Obama'nın ırkçılık konusunda kat edilen mesafeye dikkati çekmek istediğini vurguladı. Earnest, ABD Başkanı’nın böyle bir ifadeyi kullanmasının tartışmaya yol açmasının kendilerinde sürprize neden olmadığını ifade etti.

Obama’nın doğaçlama konuştuğunu anlatan Earnest, Obama’nın “Babamdan Rüyalar” adlı kitabında da “zenci” kelimesini daha önce kullandığını hatırlattı.

Muhabir: Erkan Avcı(AA)